wegenaanleg en bouwactiviteiten in dit gebied. De schenkingsakte werd op 4 no vember 1914 ondertekend. Daarin wordt als erfdienstbaarheid (servituut) vermeld 'dat aan het geschonkene geen andere bestemming zal worden gegeven dan die van hertenkamp.' Zoals we weten werden, als onder deel van het grote villapark, rondom de Hertenkamp villa's gebouwd en een hotel, ook Hertenkamp genoemd (nu een riant appartementengebouw zonder zichtbare naam). Dit Van Reenenpark vormt met zijn fraaie bomen en tuinen een beschuttende rand rondom de eigen lijke hertenwei. De levende have In een hertenkamp horen herten, dam herten wel te verstaan. De Hertenkamp in de Alkmaarse Hout vormde voor Bergen wel een heel mooi voorbeeld. Een klein roedel van deze gracieuze dieren deed al direct na de aanleg zijn intrede. Kleinere en grotere aantallen damherten, hinden en bokken, hebben steeds de Hertenkamp bevolkt. Het zijn, zogezegd, de 'hoofdbewoners' die zonder schroom naar de nieuwsgierige bezoekers achter het hoge hek toelopen. Elk hapje is daar bij welkom. Omstreeks 1985 was men van mening dat er, om opvoedkundige rede nen, naast de herten ook inheemse dier soorten te zien moesten zijn. En zo wer den er originele Drentse heideschapen en geiten naar Bergen gehaald. Aan konijnen is nooit gebrek geweest; Bergenaren zet ten hun niet meer gewenste knaagdieren zonder scrupules over het hek. Naast de hier genoemde zoogdieren heeft de Her tenkamp ook ezels, lama's, een dwergkoe en een varken onder de levende have geteld. Bij de vogels is de statige nandoe altijd een exoot gebleven. Tot de meer gebruikelijke vogelsoorten behoren hier: pauwen, ganzen, diverse sierkippen, een den en kalkoenen. Zoals ieder kan zien profiteren ook veel kauwtjes van de voedselrijkdom. Onderdak en verzorging Als onderdak voor de dieren verrees al heel vroeg een huisje op het terrein. Het werd in 1913 ontworpen door de beken de architect Maurits Plate die ook de schepper is van De Zandhoeve aan de Duinweg. Met zijn rieten puntdak, witte muren, kleine ronde ramen en halfronde deuropeningen is het een schilderachtig De Hertenkamp met zijn vele kleine en grote dieren is voor groot en klein het hele jaar door een bron van vermaak. Links ziet men het witte dierenhuisje en de houten kapberg (foto: Henk Jellema). ,5, ;l - .Jgfc->V I, f W<- .jij-, ■Ê-féÉdA 7

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 9