De Bergense Hertenkamp Van de Hertenkamp verschenen in de loop der jaren vele ansichtkaarten. Op deze kaart uit 1921 is heel goed het witte dierenhuisje te zien. Op de achtergrond de villa's van het Van Heenenpark (privé- collectie). baanterrein en naaste omgeving werd een geheel andere, voor de familie Van Reenen aantrekkelijke bestemming gevonden. Dit had alles te maken met het feit dat de beide Bergense dorpen nu per tram bereikbaar waren hetgeen het voor forenzen uit Amsterdam en de Zaan streek eenvoudiger werd hier te gaan wonen. Ook de voorzieningen (winkels, restaurants) werden in de snelgroeiende dorpen steeds beter. De villabouw in Bergen en Bergen aan Zee was al aardig op gang gekomen, maar in 1912 kwam daarin een schaalver groting zonder weerga. De familie Van Reenen verkocht het terrein ten zuiden van de renbaan en dat ten noorden tot de Guurtjeslaan aan de BBMBB oftewel de N.V. Bouw- en Bouwgrond Maatschappij Bergen-Binnen, gevestigd in Den Haag. Door de BBMBB werd het gehele gebied van lanen en andere infrastructuur voor zien en doorverkocht als bouwterrein, zodat hier op grote kavels een eigentijds villapark kon ontstaan. De lanen zijn bekend: Vijverlaan, Kastanjelaan, Herten laan, Boslaan, Beukenlaan en Prinsesse- laan. Ter herinnering aan de vroegere ren baan ontstond ook de Renbaanlaan. Geschenk aan Bergen Voor een groot deel van de renbaan, ter grootte van 1 ha, had Jacob van Reenen een heel andere bestemming. Geëgali seerd, gedraineerd, voorzien van een gras- laag, bomen en een dierenhuisje en omge ven door een oersterk hek van hout en beton schonk hij Bergen een prachtig her tenkamp. De aanleiding daartoe was het feit dat hij in 1910 zijn 25-jarig ambtsju bileum herdacht. Met een uitbundig feest programma is dit op grootse wijze door de inwoners van Bergen gevierd. Op woensdag 15 juni ontving burgemeester Van Reenen als cadeau van de burgerij een fraai tegeltableau met het gemeente wapen van Bergen en de wapens van zijn familie en die van andere families, die vóór 1851 de heerlijkheid Bergen bezaten. Dit tegeltableau is nog steeds te bewonde ren in Het Sterkenhuis. Als dank voor de ondervonden samenwerking en ter herinnering aan deze dag schonk burgemeester Van Reenen zijn gemeente een blijvend aandenken in de vorm van een terrein voor een herten kamp. Dat deze schenking pas op 2 maart 1914 door de gemeenteraad officieel werd aanvaard, heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat de inrichting van de Hertenkamp het sluitstuk vormde van de 6

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 8