trokken landelijk bekende pikeurs en beroemde paarden. Het ging daarbij niet alleen om de sport, maar ook om het wedden. In de muziektent op het middenter rein speelde de nog jonge Bergense Harmonie. In 1903 werd op het prachtig vlakke en beschutte terrein een concours van de Provinciale Bond van Fanfare- en Harmonickorpsen gehouden. Het dorp had een duidelijke trekpleister gekregen en bezoekers zwermden vanaf het ren baanterrein uit over het nabijgelegen dorp. De cafés hadden het druk. De voor loper van het huidige hotel Het Wapen van Bergen (nu zwaar in verval) was in die tijd Melksalon Sportlust. De naam had betrekking op de nabijgelegen ren baan. Om een indruk te krijgen van de ren baan bekijken wc de kaart die de kunste naar Jacob Veldheer in 1909 van het dorpsgebied maakte. Wc zien dat de baan zich uitstrekte vanaf het Smallepad tot voorbij de Komlaan; die laan kreeg een 'by-pass' als het ware. In de breedte besloeg de renbaan het gebied tussen de Kerkclaan en de noordzijde van het Van Reenenpark. Toen in 1909 de tramlijn van Bergen werd doorgetrokken naar Bergen aan Zee, vreesde men bij de Kennemer Sportclub dat de renpaarden tijdens de race zouden schrikken van de rokende en stomende locomotief. Om die reden verrees er tus sen de trambaan en de renbaan een hoge schutting. Die was niet lang nodig want nieuwe ontwikkelingen kondigden zich Een villapark Rond 1910 kwam er een einde aan de paardenrennen; men beweert dat de Wet op de Kansspelen werd aangescherpt, waardoor het gebruikelijke wedden werd bemoeilijkt. Hoe het zij, voor het ren- Op dit fragment van de zgn. spinnenweb- kaart, in 1909 door de Bergense kunste naar Jacob Veldheer met de hand gete kend, is de omtrek van de renbaan tus sen Smallepad en Komlaan duidelijk te zien (privé-collectie). Een beeld van de paardenrennen die de Kennemer Sport club rond het jaar 1900 op de Bergense renbaan organiseer de. Deze wedstrijden trokken deelnemers Ipikeursen toe schouwers uit het hele land (collectie: Piet Mooij, Bergen NH).

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 7