De Bergense Hertenkamp achtig gebied omringd. We zien daarop ook de boerderij aangegeven. Van het gemoedelijke dorp van boeren en burgers, met circa 1500 inwoners, zou dit stukje cultuurgrond als eerste een rol spelen in de ontwikkeling van Bergen die aan het einde van de negentiende eeuw inzette. Jacob, de oudste van de twaalf kinde ren van het echtpaar mr. Jan Jacobus Henricus van Reenen en jonkvrouwe Wilhelmina Jacoba Rendorp van Marquette, was in 1885 burgemeester van Bergen geworden. Met zijn van oor sprong Duitse echtgenote Marie Amalie Dorothea Völter bewoonde hij. het in 1882 gebouwde, statige Huize Kranenburgh aan de Hoflaan. Mede op aanraden van zijn vrouw ontwikkelde Jacob van Reenen rond de eeuwwisseling een aantal initiatieven die tot doel hadden de lokale welvaart te bevorderen. Zo kwamen hier, met instemming van het gemeentebestuur de tramlijn Egmond- Alkmaar-Bcrgen (in 1905, en in 1909 naar Bergen aan Zee), de Zeeweg en de bad plaats Bergen aan Zee (1906) tot stand. Ook stimuleerde Jacob van Reenen de oprichting van de VW (1907). De renbaan Een van de initiatieven van Jacob van Reenen betrof in 1898 de aanleg en exploitatie van de renbaan voor paarden van de Kennemer Sportclub. Dicht bij het dorpscentrum en bij de toevoerweg vanaf het station Alkmaar (paardenvervoer per trein uit heel Nederland!) was er in Bergen maar één plaats voor zo'n omvangrijke renbaan beschikbaar: de aloude 'Groencroft', inmiddels eigendom van de Van Reenens. Deze paardenrennen bestaat. Het is de boerderij, nu woonhuis, 't Hoekje op de hoek van de Kastanjelaan en het Van Reenenpark. We kunnen deze authentieke dorpshoeve daarom histo risch niet los zien van de aangrenzende Hertenkamp. Een deel van de huidige veestapel zou op het vroegere boerenbe drijf niet hebben misstaan. Een dorp met 1500 inwoners Een blik op de kadastrale kaart van 1832 leert ons dat het stuk weiland, toen eigen dom van jonkheer J.P. Barnaart, hier nog bestaat onder nummer Al 10. Een wan- dclkaartje uit 1897 toont ons het bewuste perceel grasland tussen het Smallepad en de Komlaan; het is grotendeels door bos De van oorsprong 7 7e-eeuwse boerderij 't Hoekje, op de hoek van de Kastanjelaan en het Van Reenen park, is de enige her innering aan de his torische situatie waarin boerderij en Groencroft bij elkaar hoorden (foto: Henk Jellema).

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 6