De Bergense Hertenkamp Henk Jellema Hoeveel generaties Bergenaren en bezoekers van ons dorp zullen in de afgelopen eeuw niet eens rond de Hertenkamp gelopen hebben. Niet alleen jonge kinderen met hun ouders weten het groene park met het zwarte, naar binnen hellende hek te vinden. Ook de ouderen onder ons maken regelmatig met veel genoegen een wandeling naar de vele, hier levende dieren die een stukje toegeworpen brood of wat groenvoer maar al te graag ter plaatse consumeren. Door deze nooit verflauwende belangstelling is de Bergense Hertenkamp in de loop der jaren een begrip geworden. Het is een recreatieve voorziening in het dorp die gemeente, VVV noch bevolking ooit zou willen missen. Het is wellicht aardig te weten hoe de geschiedenis van dit bijzondere stukje Bergen is. Ook de aanleg en het beheer van de Hertenkamp zullen velen interesseren. 'Groencroft' en Vinkenkrocht De Hertenkamp is gelegen op een plaats die zeker drieëneenhalve eeuw binnen bepaalde grenzen een open weiland is geweest. De befaamde kaart van Bergen, door Joan Blaeu in het midden van de zeventiende eeuw uitgegeven, duidt een op deze locatie gelegen perceel grond aan als 'Groencroft'. Een kroft of krocht (denk aan de iets noordelijker gelegen Vinkenkrocht) is een ingesloten stuk land. De aanduiding 'Groen' kan betrek king hebben op het feit dat er op deze plek gras groeide. We kennen in Bergen soortgelijke aanduidingen als Groeneweg en Groenedijk; de laatste is nog steeds ongeplaveid. Bergen heeft overigens in de bebouwde kom altijd heel weinig gras land voor het vee gehad. De weilanden lagen en liggen in de polders die het dorp aan drie zijden omgeven. Land hoort in vele gevallen bij een boerderij. Dat was indertijd ook het geval met de Groencroft. Het opmerkelijke is dat de bijbehorende boerderij nog steeds Deze schitterende pentekening van Bergen laat zien hoe een deel van het dorp er in de 77e eeuw uitzag. Links, achter de twee bomen is de plaats waar de toenmalige Groencroft was gele-

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 5