Van de voorzitter Van de redactie In de vorige Kroniek verscheen een artikel van de heer Schaper over leven en werken in de oude buurtschap Oostdorp in de eerste helft van de vorige eeuw. Naar aanleiding van dit artikel bereikten ons verschillende positieve reacties. Die reacties toonden aan dat het lezen van dit artikel nogal wat herin neringen heeft opgeroepen. Zelfs in die mate dat een lezer zich direct aangespoord voelde om de herinneringen aan zijn straat op schrift te stellen. Zijn herinnering aan de Ruinelaan vindt u elders in deze Kroniek. Bovendien is ons verzekerd dat ook andere lezers/lezeressen inmiddels bezig zijn hun herinneringen aan het papier toe te vertrou wen. Daarom lijkt het ons een goed idee om in ons blad een afzonderlijke rubriek te ope nen onder de titel: 'De laan waarin wij woon den' (een straat, weg of buurt mag natuurlijk ook). Vanuit de redactie kwam het idee om nog twee vaste rubrieken in de Bergense Kroniek op te nemen. De ene rubriek, onder de naam 'Museumnieuws' bevat aankondi gingen van de beide Bergense musea (Het Sterkenhuis en Kranenburgh) van hun ten toonstellingen. De andere rubriek, onder de naam 'Museumschatten', geeft een verhan deling over een voor Bergen belangrijk histo risch voorwerp uit Het Sterkenhuis. Beide musea hebben enthousiast gereageerd en hun medewerking aan deze rubrieken toege zegd. Tenslotte zal het u opvallen dat er iets is gewijzigd aan de kaft van de Bergense Kroniek. In overleg met de redactie heeft onze grafische vormgever Gustaaf Verburg enkele veranderingen aangebracht. Het is een goede zaak dat Gustaaf Verburg daar voor de ruimte krijgt. Het jaar 2001 zijn we ingegaan met iets meer dan 1300 leden. Voor een dorp als Bergen met ruim 14000 inwoners, betekent dit dat wij een belangrijke vereniging zijn geworden. Zoals u op de Algemene Ledenvergadering van 22 maart j.l. - helaas was ik daar om persoonlijke redenen afwezig - heeft kunnen vernemen, hebben we, financieel gezien, het afgelopen verenigingsjaar 2000 redelijk goed afgesloten. Een en ander is mede veroor zaakt door de geweldige gift van f 10.000 die wij van de RABO Bank Bergen hebben ont vangen en uiteraard natuurlijk ook door zuinig beheer van de penningen. Is het noemen van dit feit eigenlijk van belang voor een historische verenigingWe worden toch niet alleen afgerekend of we wel of geen winst hebben gemaaktVeel eerder, denk ik, is voor onze leden van belang of u kwaliteit heeft ontvangen in de vorm van excursies, lezingen en niet te vergeten de Bergense Kroniek. Wat betreft de excursies en de lezingen kunnen we in de komende tijd een goede kwaliteit verwachten, hoewel het voor onze programma commissaris/bestuurslid Henk Min steeds moeilijker wordt om mensen te vinden die een goede lezing kunnen houden. Maar om het gehalte van ons vlaggenschip - de Kroniek - steeds maar weer op een hoog peil te houden, wordt een zware opgave. Een goede Kroniek, minstens twee keer per jaar, is van levensbelang voor onze vereniging; daar staat of valt de Historische Vereniging Bergen mee. Ook hier doet zich het probleem voor dat onze redactie grote moeite heeft om schrijvers van artikelen te vinden. Volgens de redactie hebben we onder werpen genoeg, maar wie kan die 'vertalen' in een goed leesbaar en historisch verant woord verhaal. Kunnen wij hiervoor een beroep doen op enkele van onze 1300 leden? Wie weet! Het adres van de redactie staat vermeld in de Kroniek. Indien dit niet voldoende lukt, zullen we, mijns inziens, in de nabije toekomst een beroep moeten gaan doen op professionele schrijvers buiten onze vereniging en die zul len gehonoreerd moeten worden. En nu ben ik weer terug bij het begin van mijn bericht aan u, n.l. dat voor de toekomst de penningen steeds belangrijker gaan worden om onze Kroniek te handhaven en dan is het goed om een zekere reserve te hebben om niet direct de contributie te verhogen. Regeren is vooruit zien; vandaar! Een heel ander onderwerp is het wapen van onze nieuwe gemeente Bergen. In de Duinstreek heeft u kunnen lezen dat het door de gemeente voorgestelde nieuwe wapen niet geheel aan bepaalde heraldische eisen voldeed. Naar aanleiding van een brief aan de gemeenteraad van Bergen van ons lid drs. F.D. Zeiler, die tevens in de Duinstreek heeft gestaan en waarvan wij ook een kopie hebben ontvangen, heeft het bestuur van de HVB de gemeenteraad een brief geschreven, met het aanbod hierover advies te geven. Wij hebben onze leden Bert Veer en Frits David Zeiler bereid gevonden namens de Vereniging de gemeenteraad te adviseren bij de keuze van een acceptabel ontwerp. Onze zusterver enigingen uit Schoorl en Egmond hebben eveneens adviseurs ter beschikking gesteld. Ten kantore van de Hoge Raad van Adel in Den Haag hebben deze adviseurs, samen met een afvaardiging van het gemeentebestuur, gekeken naar andere voorstellen voor een nieuw gemeentewapen. Onder de goedkeurende blik van de secretaris van de Hoge Raad van Adel is uiteindelijk een voorstel op tafel gekomen dat in de loop van april aan de gemeen teraad zal worden voorgelegd, die hierover dan een beslissing moet nemen. Toch wel goed dat er historische verenigingen bestaan! Ik wens u veel plezier toe bij het lezen van deze nieuwe Kroniek. Job Hardeman

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 4