-Reindert (Rein) Maasen, geboren 17 sep tember 1923 te Bergen, zoon van Arie Maasen en Jantje Nobel, van beroep sla gersknecht, was woonachtig aan de Breelaan 12 te Bergen. Hij werd in het kader van de Arbeitseinsatz in 1942 of 1943 tewerkgesteld in Duitsland. Rein Maasen overleed op 9 juni 1943 te Hannover vermoedelijk bij een ongeval. -Johannes Nicolaas Veeken, geboren 30 september 1924 in 't Zand - gemeente Zijpe (NH), zoon van Petrus Veeken en Cornelia Konijn, aanvankelijk woonach tig aan de Groeneweg 1 later aan de Nesdijk 1, ongehuwd en veehouders- knecht van beroep. Jan Veeken werd in Duitsland tewerkgesteld, trachtte op een gegeven moment naar Nederland te vluchten, werd bij de grens opgepakt en in een Arbeitserziehungslager te Neuenkirchen bij Brernen opgesloten. De negentienjarige Johannes Veeken kwam op onbekende wijze op 1 november 1943 te Brcmen om het leven. -Jacob Henneman, geboren 23 februari 1892 te Bergen, gehuwd met Aagje Bakkum, van beroep veehandelaar, woon de met vrouw en acht kinderen aan de Lijtweg 74 te Bergen. Bij het oefenen met scherpschieten aan de Nesdijk te Bergen door Duitse militairen drong een ver dwaalde kogel via een raamkozijn het huis binnen van de familie Henneman- Bakkum. De kogel raakte de aan tafel zit tende Jacob Henneman dodelijk. Henne man overleed naar verklaring van dokter H.W.J.M. Poot op 14 januari 1944 te Bergen. -Jacob Slooten, geboren 20 juli 1897 te Oosthuizen, gehuwd met Geertje Hout- kooper, vader van de kinderen Trien en Piet, van beroep slagersknecht, was woonachtig aan de Kanaaldijk 186 te Koedijk. In de jaren veertig stond Jaap Slooten op de loonlijst bij de brandstoffenhande- laar Akerboom aan de Bucrwcg 15. Op 4 mei 1944 was hij met gevorderde paard en wagen van zijn baas Akerboom werk zaam op het vliegveld Bergen. Toen om 10.50 uur de voorlaatste luchtaanval op het vliegveld begon (uitgevoerd door 48 Amerikaanse bommenwerpers van het type Boeing B-17), zocht Slooten dekking achter de dijk van de Bergerringvaart. Door de enorme luchtdruk liep Jaap Slooten zwaar longletsel op. Op weg naar het ziekenhuis overleed de 46-jarige Jaap Slooten. Jaap Slooten was het tweede slacht offer van die dag. De eveneens op het vliegveld werkzame Bertus Gieling zocht bij dit bombardement bescherming in een schuttersputje. Toen een bom naast het mangat insloeg werd de 40-jarige Bertus Gieling uit Bergen levend begraven. -Johannes Morsch, geboren 15 mei 1916 te Bergen, zoon van de timmerman Adrianus Morsch en Guurtje Ros, woon achtig aan het Middenpad 10 te Bergen en ongehuwd, was waarschijnlijk in 1943 verplicht tewerkgesteld in Duitsland. Johannes Morsch kwam op 6 september 1944 bij Narwa (Iwangorod) op de grens tussen Estland en Rusland om het leven. -Cornelis Koning, geboren 24 augustus 1918 te Hensbroek, zoon van Antoon Koning en Pietertje Mienis, ongehuwd, was evenals zijn vader ijscoventer van beroep en woonachtig aan de Oude Bergerweg 7 te Bergen. Hij werd waar schijnlijk in 1943 in Duitsland tewerkge steld. Cornelis Koning overleed op 30 april 1945 te Wiedenhagcn (Duitsland). -Theodorus (Dick) Jacobus Gerardus Min, geboren 14 juni 1941 te Bergen, zoontje van de straatmaker Theodorus Min en Helena Hendrika Slenters, sinds 1 juli 1945 woonachtig aan de Natteweg 21 te Bergen, werd slachtoffer van een naoor logs drama. Onbewust van het gevaar speelde het kind in de tuin van het pas betrokken ouderlijk huis met een daar gevonden Duitse handgranaat. Een toe vallige passant zag dat en riep het kind toe dat gevaarlijke ding weg te gooien. Het kind wierp het van zich af en het projectiel explodeerde. De vierjarige Dick Min raakte dodelijk gewond en overleed op 17 juli 1945 te Alkmaar. Naschrift over pension Montivideo Naar aanleiding van de onthulling van het Joodse monument in Bergen reageerde de thans 79-jarige Sonja Trijtel, geboren 22 oktober 1921 te Bergen. In gesprek met Jan Blok en Piet Bruel vertelde zij dat haar ouders Trijtel-Melkman het pension Montivideo (Reigershock respectievelijk Boschrand) aan de Breelaan 79 te Bergen, in 1937 overnamen van Herman Melkman die na een zeventienjarig verblijf in Bergen met zijn gezin naar de Veelaan 14 te Amsterdam vertrok. Deze Herman Melkman, geboren 1 november 1893 te Amsterdam, was gehuwd met Hester Neeter, geboren 22 oktober 1891 te Amsterdam. De familie Melkman woonde aanvankelijk bij hun komst naar Bergen in 1920 aan de Zuid laan 17. Later openden zij aan de Breelaan 79 het kosjer pension, logement en café restaurant Montivideo. Zij hadden twee kinderen: Nico Melkman, geboren 12 januari 1922 te Bergen en Max Melkman, geboren 1 april 1925 te Bergen. Herman Melkman en Hester Neeter kwamen op 9 juli 1943 om in het Poolse vernietigings kamp Sobibor. Hun beide kinderen Nico en Max hebben de oorlog overleefd. In 1939 werd het genoemde pension in gebruik genomen als huisvesting voor gemobiliseerde soldaten. De ouders van Sonja Trijtel vonden het niet goed dat zij als aantrekkelijk jong meisje van 18 jaar tussen de gemobiliseerde soldaten ver bleef. Zij stuurden haar naar Amsterdam waar zij als kantoorbediende ging werken bij de coöperatie De Verwachting. Zij kreeg huisvesting bij de directeur van de coöperatie. Later op 31 maart 1941 werd zij uitgeschreven uit het bevolkingsregis ter van Bergen en trok zij in bij haar broer Abraham Trijtel aan de Gaasplaan 77 boven te Amsterdam. In november 1942 dook zij onder. Tijdens haar onder- duikverblijf bij de Bergense evacué Nico Sluijter aan de Nassaulaan 12 te Alkmaar werd zij op 21 maart 1944 opgepakt. Een tocht door vele gevangenissen en kampen zou volgen: Van Huize Voorhout naar de Euterpestraat, vandaar naar de Wetering schansgevangenis, van Westerbork naar Vught en van Auschwitz naar Reisen- bach. Sonja Trijtel overleefde veertien kampen. Na de oorlog keerde zij na vele omzwervingen naar Bergen terug. Geraadpleegde archieven en periodieken: Regionaal Archief Alkmaar: Code Archief Bergen, 1922-1970 (nr 1806); Burgerlijke Stand en Bevolkingsregister Bergen, Egmond-Binnen en Koedijk; Alkmaarsche Courant, 2-4-1941. Geraadpleegde literatuur: Adresboek der gemeenten Bergen en Schoorl. Bergen, 1941. J. van Baar. Verstoven in de nacht der bezetting. In: Bergense Kroniek, mei 2000 (pag 20-26). In Memoriam. Den Haag, 1995. (lees verder op bladz. 28) 27

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 29