Verstoven in de nacht der bezetting (2) iljn naam ven lArf I/IM Bergense slachtoffers in de jaren 1940-1945 Jan van Baar In mei 2000 publiceerde de Bergense Kroniek het overzichtsartikel 'Verstoven in de nacht der bezetting', waarin Bergense slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog werden herdacht: Joodse burgers van Bergen, politieke slachtoffers, verzetsstrijders, Nederlandse militairen, in Duitsland tewerkgestelde arbeiders en burgerslachtoffers. Reacties op het geschrevene en aanvullend onderzoek brachten meer slachtoffers van het oorlogsgeweld aan het licht. In deze aanvulling wordt daarvan in chronologi sche volgorde verslag gedaan. De reacties op het artikel wierpen weer nieuwe vragen op. Zoals de vraag naar de vermelding van geallieerde vliegeniers die op Bergens grondgebied de dood vonden. De vraag ook: Hoe om te gaan met gesneuvelde Oostfrontstrijders en geliquideerde verraderlijke personen En in het verlengde hiervan: Hoe om te gaan met de soldaten van de bezettende macht Dit nog weinig betreden vragen veld in de geschiedschrijving van de Tweede Wereldoorlog zal in de tijd die voor ons ligt ongetwijfeld uitvoerig bestudeerd worden. De bestudering van deze complexe materie zal dan echter in een andere context moeten geschieden dan hier en in het themanummer '40-'45 (mei 1995) is toegepast. leed op 17 februari 1942 op de Javazee toen zijn schip Sloet van de Beelc door het Japanse vliegdekschip Ryujo werd getorpedeerd. Zijn vrouw Jannetje Guurtjc Bakker, geboren 28 november 1915 te Zijpe, over leed op 15 augustus 1945 (de dag van de bevrijding) in het Japanse concentratie kamp Tjidcng aan de gevolgen van honger oedeem en andere ontberingen. De kinde ren zouden na de oorlog als wezen naar Nederland terugkeren. -Willem Bakker, geboren 11 september 1917 te Amsterdam, zoon van de stoffeer der tevens makelaar Johan Bakker en Jacoba Cornelia Brassem, ongehuwd en scheepswerktuigkundige van beroep, woonde met zijn ouders sinds 17 oktober 1922 in de Stationsstraat 4 te Bergen. Reeds voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog voer Willem Bakker bij de koopvaardij op het motorschip Poelau Bras. Hij kwam op 7 maart 1942 ten zuidwesten van Straat Socnda om het leven toen het schip met Nederlandse evacuees uit Java door een vliegtuigbom tot zinken werd gebracht. Vierde machi nist Willem Bakker werd na de oorlog lange tijd als vermist beschouwd. -Wilhelmus (Wim) Jacobus Cornelis Doffer, geboren 1 juni 1933 te Blokker, zoon van Adriaan Christiaan Doffer en Tecla Duvera Keizer, woonde met ouders en vier broertjes aan de Achterweg 15 te Bergen. Een geallieerd toestel met Poolse bemanning was in het najaar van 1942 boven zee aangeschoten. Eenmaal boven land stortte de Vickers Wellington op 25 november 1942 neer op de Vinkenkrocht. Het uitgebrande vliegtuig oefende grote aantrekkingskracht uit op de Bergense jeugd. Ook Wim Doffer behoorde tot de nieuwsgierigen. Elij vond er tabletten, at ervan en werd ziek. De ijlings geroepen dokter Poot constateerde zwaar maaglet sel als gevolg van verbranding. De negen jarige Wim Doffer overleed op 25 novem ber 1942 om 19.30 uur te Bergen. Gedenksteen ter nagedachtenis aan Joodse Bergense medeburgers, onthuld op 4 mei 2000 op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkedijk (foto: Henk Jellema). -Johan Bus, geboren 7 oktober 1928 te Amsterdam, zoon van Waschindustrie- directeur Antonie Frederik Bus en Guurtjc Gravestijn, sedert augustus 1938 woonachtig aan de Heerenweg 507 te Egmond aan den Hoef, fietste op 31 maart 1941 's morgens om acht uur op de Heerenweg richting Bergen. Op hetzelfde tijdstip maakte een Duitse jager, een Messerschmitt, een doorstart op het vlieg veld Bergen. Het toestel raakte een gebouwtje en verloor delen van een vleu gel. Op de Bult, de karakteristieke passa ge tussen 't Woud en De Franschman, werd de 12-jarige scholier Johan Bus dodelijk getroffen door neerkomende brokstukken. -Dirk ('Bob') Schroor, geboren 19 okto ber 1908 in de Oudburgermolen aan de Groenedijk te Bergen, zoon van de water molenaar Jan Schroor en Catharina Bakker, gehuwd met Jannetje Bakker, was in dienst van het Koninklijk Neder- landsch-Indisch Leger (KNIL). Op 9 maart 1927 verhuisde Bob Schroor van Bergen naar de kazerne Koloniale Reserve te Nijmegen om per 9 juni 1928 als fou- rier, sergeant-majoor bij het KNIL op de Christiaan Huygens naar Nederlands- Indië af te reizen. Van 1935 tot 1942 was Bob Schroor met zijn gezin als KNIL- militair op verschillende plaatsen in Nederlands-Indië gedetacheerd. Hij over

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 28