Nieuws uit museum Kranenburgh Het museum, letterlijk vertaald 'het huis der muzen' staat meer dan menig ander bedrijf in de belangstelling van de mensen. Het wordt beschouwd als gemeenschappelijk bezit. Zoals de kerk en historische belangrijke gebouwen staat de tempel van de kunst altijd in de schijn werpers van de publieke belangstelling. Voor iemand als ik, die altijd met musea te maken heeft gehad, is dit merkbaar zodra er iets mis gaat. De geringste catas trofe is goed voor een reactie van de lan delijke pers. Stuur je bij een goede ten toonstelling een persbericht uit dan is de reactie van de pers redelijk. Bij een catas trofe is de reactie altijd overweldigend. De pers is de verbindingsofficier tussen bevolking en museum en kennelijk wil men op de hoogte gehouden worden als er iets niet goed is met de tempel. Museum Kranenburgh heeft vorig jaar de pers gehaaldmaar na de negatieve berichten volgt er dan een stilte. Ik ben blij met de uitnodiging van de redactie van de Bergense Kroniek om het jongste nieuws uit Kranenburgh te vertellen, want sinds vorig jaar is er veel gebeurd. Een museum dat zeven jaar bestaat is bijna per definitie aan een nieuwe ronde toe. Dat geldt zeker voor dit museum. Het spontane initiatief dat zeven jaar geleden resulteerde in de opening van Kranenburgh werd gevolgd door een zeer actieve periode. Goede tentoonstellingen, talloze activiteiten, enthousiaste mede werkers, een vrijwilligersteam om trots op te zijn, loyale en royale sponsors heb ben het museum een geweldige duw vooruit gegeven. Dit resulteerde in een landelijk bekend museum met een goede reputatie, jaarlijks 20.000 tot 30.000 bezoekers, vele schenkingen van particu lieren en een grote aandacht van de pers. Menig museum zou jaloers zijn op dit resultaat na zeven jaar. Maar het succes keerde zich bijna tegen het museum. Met een fundamenteel te laag jaarbudget werd een zeer hoge wissel getrokken op bestuur, medewerkers en vrijwilligers. En dat leidt vroeger of later tot gebeurtenis sen die duidelijk maken dat het zinvol is een pas op de plaats te maken en de posi tie te herijken. Dat moment is nu aange broken. Er zijn een aantal belangrijke ver anderingen. Het oude bestuur trad gro tendeels terug en sinds 3 januari is een nieuw (interim) bestuur aangetreden. De Collectie- en Tentoonstellingscommissie is door het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd van twee leden ook gro tendeels vernieuwd en de directeur is nieuw. Gezamenlijk wordt gewerkt aan het formuleren van nieuw beleid, het gezond maken van de financiële basis en er worden strategische veranderingen ingevoerd zoals het uitbreiden van het aantal medewerkers. Activiteiten - De tentoonstelling 'Besnyö in Bergen' was een groot succes, reden om deze te verlengen tot 13 mei. - De tentoonstelling 'David Kouwenaar, 80 jaar', wordt zeer goed ontvangen en is een prachtige, poëtische tentoonstelling waar we erg blij mee zijn. - De zomertentoonstelling 'Verborgen Schatten, Bergense School uit particulier bezit' zal vermoedelijk, door de zeer enthousiaste reactie van vele particulieren, een hoogtepunt gaan worden. - De relaties met de pers worden sterk verbeterd en door middel van bijzondere activiteiten zal het museum van zich laten horen. - Samenwerking met andere musea in de omgeving wordt nu geïntensiveerd. Het educatief beleid zal in 2001 nog passief zijn maar vanaf 2002 zal er een actieve samenwerking met de scholen plaatsvin den. Deze en nog andere zaken worden nu met energie ter hand genomen en het is voelbaar dat het museum een nieuwe levensfase begonnen is. Het jaar 2001 wordt gebruikt om te reorganiseren en te consolideren. Museum Kranenburgh verdient in alle opzichten een nieuwe en actieve periode en ik zal u graag op de hoogte houden van de gebeurtenissen. Margriet Lestradcn directeur David Kouwenaar: Zelfportret met palet, 1937. (Foto: Museum Kranenburgh). 25

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 27