In Bergen waren destijds dertien bak kers, waarvan drie vlak bij elkaar. Bakker Vijn op de hoek van de Anthoniusstraat en de Loudelsweg, wijzelf op de hoek van de Loudelsweg en de Geestzveg en bakker Blommestein, aan de Loudelsweg waar nu het poolbiljart is Onder het genot van een kopje koffie ver telt mevrouw Lcijcn verder: "Onze zoon Arie, de tweeling Jaap en Thia, Veronica, Jan, Nico en Thomas zijn aan de Loudelsweg ter wereld gekomen." Sint-Nicolaasfeest "Op 5 december mochten de kleintjes 's avonds hun stoeltje bij de haard zetten. gevierd. Met een wit schort binnenste buiten voor, de zakken dus aan de binnenkant, pakte ik steeds een handvol pepernoten om de kamer in te gooien, nét als ze niet keken. Ondeugend kijkend gaat zij door met haar verhaal: "De decembermaand was een topmaand in de bakkerij. De bestellingen namen wij in zo'n lang bestelboek op en ieder jaar was het weer spannend of er meer besteld was, dat konden we zien aan het aantal bladzijden. Vroeger ging alles op rekening, waardoor je veel administratie had. Mijn oudste dochter Cora, die haar MULO-diploma had, deed de administra tie. bracht mijn man de bestellingen naar onze klanten die tijdelijk in Alkmaar, Heiloo of Egmond woonden. Omdat ook wij uiteinde lijk geëvacueerd werden kon hij dit niet vol houden. Het was een hard gelag voor hem, dat onze oude klanten na deze periode toch een andere bakker namen. Wij moesten naar de Houtweg in Alkmaar verhuizen. Men wilde het hele gezin uit elkaar halen, maar door mijn onverzettelijkheid heb ik gezorgd, dat wij allemaal bij elkaar konden blijven. Onze zaak heeft een jaar leeggestaan. Via het Rode Kruis werden vlak na de oorlog zwakke kinderen tijdelijk uitgezonden om wat aan te sterken. Drie kinderen uit Vader Jan Leijen tij dens het bezorgen van het brood op de Loudelsweg langs het ijzeren klooster hek (nu Beekhove). Daar werden dan witte servetten op gelegd en daarop de cadeautjes. De volgende och tend, als ze allemaal aangekleed waren, liep ik voorop de trap af naar beneden. Het was een dolle pret bij het uitpakken van de cadeautjes. Toen ze ouder waren brachten ze op Sinterklaasdag de bestellingen weg. Ik had een grote pan met erwtensoep op het gas staan en een schaal met broodjes op de keu kentafel. Ze pakten alles zelf en tegen de avond, wanneer iedereen klaar was, moesten de cadeautjes nog ingepakt worden. In alle hoeken en gaten waren ze druk bezig, er werd dan ook tot laat in de avond feest Oorlogsjaren "Het bombardement op het i'liegveld heeft veel indruk op mij gemaakt, er waren drie vreselijk harde klappen, alles stond te trillen. Wij kropen met z'n allen onder in de trapkast, het leek voor mijn gevoel wel uren te duren. Er werd in de oorlog onderling veel geruild. Jan had een voorraad taai-taai gemaakt en ruilde dit voor levensmiddelen, zo kwamen wij die moeilijke tijd door. Net als vele anderen hebben wij een onderduiker in huis gehad, die ons 's mor gens stiekem in de bakkerij hielp. In het begin van de evacuatietijd (1943) ons gezin gingen naar een boerderij in Oss; onze oudste dochter Cora, van nog maar dertien jaar, ging voor een halfjaar naar Engeland. Erg ingrijpend vond ik dit; toen ze terugkwam had ze een brilletje op en was ze een stuk dikker geworden. Ik herkende haar nauwelijks op het vliegveld. Na de oorlog verkochten wij jarenlang regeringsbrood (gemaakt van bloem waar van de samenstelling en distributie door de regering was geregeld, red.). Het zvas van inlandse tarwe gemaakt en zat tussen wit en bruin brood in. Het was goedkoper, maar wel wat klef". In 1936 werd de bakkerswinkel aan de Loudelsweg na een verbouwing geopend. Achter de nieuwe toonbank van links naar rechts Martha Stoop, winkelmeisje en hulp in de huis houding, Jan en Trien Leijen. 21

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 23