P.C. Baltus I De Laan waarin wij woonden De Ruïnelaan Het was juni 1939, toen mijn moeder, sinds 1927 weduwe, besloot met haar vier kinderen, ik was de jongste, vanuit Amsterdam naar Bergen te verhuizen. In de Eerste Wereldoorlog had zij in de Karei de Grootelaan gewoond en haar beste herinneringen lagen in Bergen. Op een zondagmiddag ging mijn moeder met mijn zuster naar makelaar C.Nap in de Jan Oldenburglaan. Met het aanbod van huizen was het in tegenstelling tot nu heel anders gesteld. Zij had de keuze uit vele leegstaande huizen. In de Dr. Van Peltlaan stond het huis De Bergenaar te huur, aan de Breelaan twee huizen en ook aan de Meerweg kon zij iets huren. Op de hoek van de Ruïnelaan en de Beemsterlaan stond huize Liana leeg. Dit huis had onze voorkeur. Er werd dan ook direct een huurcontract opgemaakt. De huur prijs was 6 gulden in de week!!! Het huis was in 1918 door aannemer W. Stroomer gebouwd, in opdracht van de dames Heukers en Blommendaal, twee dames afkomstig uit het voormalig Nederlands-lndië, en de laatste bewoonster was mevrouw Blad. Dat het huis was gebouwd tijdens de Eerste Wereldoorlog, was te merken aan de zogenaamde revolutiebouw. De binnenmuren waren van riet, bepleisterd met gips (Brabants werk). Het plafond beneden was de plankenvloer van de eerste verdieping, betimmerd met karton. Volgens de toen geldende voorwaarden van de gemeente mocht het huis geen rieten dak hebben. Toch had het huis een bepaalde aantrekkingskracht die mijn moeder deed besluiten het te huren. Ik kon als Amsterdams jongetje mijn lol niet op. Voor het eerst hadden we een eigen tuin. Ik was er niet uit vandaan te slaan. Na enkele dagen in ons nieuwe huis moest ik naar school. Het werd de Sint Adelbertusschool; in de klas van meester M.C. van de Klundert. Toen ik de klas werd binnengebracht, waren de eerste woorden van meester: 'ga maar zitten naast dat jongetje, die in zijn neus zit te peuterenHet bleek de latere sta tionschef en raadslid Frans Proost te zijn. Omdat ik nu zijn vriendje was, mocht ik van hem na schooltijd een keer op zijn kosten zweven in de zweefmolen op de kermis, die elk jaar in juli op het gemeenteveldje in de Karei de Grootelaan werd gehouden. Onze vriend schap is tot nu toe gebleven, hoewel er in de loop der jaren heel wat is gebeurd. 13e Ruïnelaan*, waar ik het over wil hebben, is niet meer zoals hij vroeger was. En nu gaat mijn terugblik nog maar over 60 jaar geleden! We beginnen bij het poortje van de Ruïnekerk en zien dan de rechte laan tot aan de Studler van Surcklaan. Het pand nummer 1, links, was een pakhuis en behoorde bij de kruideniers winkel van Jb. Dapper op de hoek van de Raadhuisstraat en de Ruïnelaan. Daarnaast op nummer 3 was de elektrici- teitswinkcl van C.Meyer, waar voorheen A.Greuter woonde. Waar nu de slagerij Het huis waar wij kwamen te wonen, Huize Liana, Ruïnelaan 19 hoek Beemsterlaan (foto collectie Piet Mooij, Bergen NH). De Ruïnelaan heette vroeger Schoolstraat, naar de openbare school zoals die op de hoek met de Dorpsstraat was gesitueerd huidige garage Smit). Na de opkomst van het toerisme werd door enkele pensionhouders uit de Schoolstraat het verzoek gedaan om de benaming 'Schoolstraat' te wijzigen. Zij waren bang dat deze naam hun gasten het idee kon geven dat hun pension was gevestigd in een onrustige buurt met joe lende en wellicht ook baldadige school jeugd. Zij hadden er alle belang bij om er voor te zorgen dat hun rustzoekende pen siongasten niet op dergelijke gedachten zouden kunnen komen. 12

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 14