behoorde niet tot de gemeentelijke orga nisatie. Cees Jong zwaait hier nu de scep ter. Behalve het dagelijks voeden van de omvangrijke levende have zijn er uiter aard ook de zorgen bij geboorte, ziekte, verwonding en dood. Zowel het voederen als de voortdurende zorg is, zonodig met hulp van een dierenarts, in handen van een ploegje gemeentemedewerkers. Er wordt, ook in de weekeinden, bij toer beurt gewerkt. De Van Reenenbank Jacob van Reencn is onlosmakelijk, letter lijk en figuurlijk, met de Hertenkamp verbonden door de monumentale Van Reenenbank, geplaatst in het verlengde van de Stationsstraat met de voorkant naar de dieren. Wie hierop even plaats neemt ziet in één oogopslag Jacob van Reenens schepping van bijna 90 jaar gele den. Zowel de hardstenen bank als de bronzen plaquette, waarop in reliëf Van Reenens markante kop, zijn gemaakt door de veelzijdige Bergense kunstenaar Tjipkc Visser (1876-1955). Tjipke Visser, die zich hier in 1902 als een der eerste kunstenaars vestigde, vervaardigde dit praktische gedenkteken in opdracht van een comité uit de Bergense bevolking. Het werd Jacob van Reenen op 16 april 1923 tijdens een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van zijn aftreden als bur gemeester aangeboden. De bank met de tekst 'Aan burgemeester Van Reenen, 1885-1923' was een blijk van de grote waardering voor hetgeen Van Reenen, die direct werd opgevolgd door zijn zoon, mr. Henk van Reenen, voor Bergen en haar bevolking tot stand had gebracht. Door de noodzaak om herhaalde malen graffiti te moeten verwijderen ont stond enkele jaren geleden het plan om de bank te verplaatsen naar de tuin van Museum Kranenburgh. Dit plan stuitte echter op fel verzet, o.a. van de toen nog in leven zijnde Marijcke Visser, de doch ter van de maker van de bank. Op bezoek bij de dieren Toen ik enkele jaren geleden een excursie van de Historische Vereniging Bergen naar en in de Hertenkamp begeleidde, was mr. Frits Zeiler één van de deelne mers. Deze vertelde tijdens zijn lange leven, hij was toen dik in de zeventig, nog nooit binnen het hek van de Hertenkamp te zijn geweest. Sinds 1985 maakt de gemeente Bergen er een goede gewoonte van om de Hertenkamp op gezette tijden open te stellen voor het publiek. De data hiervoor zijn 5 mei, Bevrijdingsdag en 4 oktober, Dierendag. Op verzoek kunnen op 4 oktober schoolklassen onder begeleiding door de poort naar binnen. Een bijzonder moment was geduren de enkele jaren de 'levende' kerststal op Tweede Kerstdag, een origineel initiatief van Evert Spce. Bij al deze speciale gele genheden was er een enorme belangstel ling van jong en oud. De Vriendenstichting Om de betrokkenheid van de Bergense bevolking bij het reilen en zeilen van de Hertenkamp vorm te geven werd in 1982, op initiatief van mr. Schelten de Lange, de Stichting 'Vrienden van de Bergense Hertenkamp' opgericht. Uit de bijdragen van de circa 120 donateurs (Vrienden) en uit de opbrengst van legaten heeft de Stichting de afgelopen jaren aanzienlijke steun kunnen verlenen. De schenkingen van de Stichting aan de gemeente Bergen, die zelf uiteraard ook veel aan de diverse voorzieningen bijdraagt, werden benut voor o.a. het bouwen van de kapberg; het aanbrengen van een metalen rasterwerk rond het gehele grasperk om verdrinking van jonge dieren in de rondlopende vijver te voorkomen; het ondergronds aanbren gen van een beregeningsinstallatie voor het hele terrein; het laten doen van straat werk rond de beide gebouwtjes en van rietdekkerswerk. Het bestuur van de Stichting overlegt met de gemeente in voorkomende gevallen over eventueel te bekostigen, noodzakelijke werkzaamhe den. Gezien de zorg die de gemeente voortdurend besteedt aan de dieren, het terrein en de gebouwen van de Hertenkamp mag men hopen en verwach ten dat deze schepping van Jacob van Reenen voor Bergenaren en bezoekers van buiten een bron van genoegen zal blijven.

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 11