Landgoed 'de Haaf', Natteweg 9, circa 1915. (Fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). ken. Mijn ouders verkochten de woning Natteweg no. 10 aan een rustend predi kant, dominee A.C. de Regt, die er na sloop en nieuwbouw, met zijn echtgenote kwam wonen. Wij vertrokken na koop en verbouw en aanleg van gas en waterlei ding naar Van Borselenlaan no. 13, het voormalige huisje van de toen reeds over leden familie Wittebrood. Dit alles gebeurde in de jaren 1935 tot 1940. Na het uitbreken van de oorlog in mei 1940, veranderde er in het begin niet zo heel veel in dit rustige stukje Bergen, doch na de evacuatie in het jaar 1943, waarbij vele bewoners op last van de bezetter hun huis moesten verlaten en hun heil elders moesten zoeken, sloeg ook hier de ontzetting toe met voor velen de vraag 'waar komen we terecht en hoe vinden we alles terug?' Enkelen keerden na een paar weken in het geheim weer terug om er clandestien een lege woning in gebruik te nemen. Ook wij zelf namen na een kort verblijf in Alkmaar onze intrek in de woning Van Borselenlaan no. 3, om er het einde van de bezetting af te wachten. Na het einde van deze bizarre tijd keerden de meeste bewoners weer terug in hun verlate woningen, ook de Natteweg en de Van Borselenlaan raakten na een grote schoonmaakbeurt weer bevolkt. Gedurende de eerste naoorlogse decennia zou het aanzien van dit stukje Bergen sterk veranderen. De kinderen vlogen uit, de ouders kwamen te overlij den en veel woningen kwamen in andere handen. De meeste werden gemoderni seerd of geheel verbouwd. Vooral de Van Borselenlaan onderging een grote gedaan teverandering door de bouw van aan beide zijden grote en minder grote villa's. In 1953 werd het huisje Van Borselenlaan 13 gesloopt om plaats te maken voor de huidige woning van architect N. Bijl. Op de Natteweg bleven enkele ech ter in oude staat zonder al te veel van hun vroegere charme te hebben verloren en wel met name Natteweg 12a 'Trijntje- buur' nu als bijwoning in gebruik, en no. 18, nu bewoond door de familie Leijen. no. 22, dc villa van voorheen de familie Maschmeijer, troont er nog in zijn oude glorie. Ook aan de overkant no. 17, is uit wendig nog vrijwel geheel in zijn oud£ stijl terug te vinden, evenals de boerderij op no. 13 van voorheen de familie Boekei later Kuijs. Tenslotte komen we aan bij no. 9, het vroegere landhuis 'de Haaf'. Dit gebouw is na de brand in augustus 1995 na een goede renovatie gelukkig weer in zijn oude luister hersteld. Het is nu in gebruik als 'International Center of Music'. Tevens is het geschikt gemaakt voor het houden van recepties, vergade ringen en andere bijeenkomsten of activi teiten, en is nu voor velen wederom een bron van genoegen en inspiratie. Ik hoop dat de tegenwoordige bewoners van dit oude en rustige stukje Bergen dan ook nog lang van dit alles mogen en kunnen genieten. De fraaie stolpboer derij Natteweg 13. (Foto: Trees Staarink- Bruinsma).

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 9