zich de villa bevond van de familie Maschmcijer. Dit gezin bestond, behalve de ouders, uit drie kinderen, te weten de oudste dochter Guus, vervolgens zoon Willem en de jongste dochter Marianne. Dc heer Maschmeijer reisde dagelijks met de tram vanaf halte Oostdorp via Alkmaar naar zijn zaak in Amsterdam, waar hij, evenals zijn ouders, welke woonden in het huis Zuilenhof aan nu de Oude Bcrgerweg, als koopman zijn werk terrein had. Als kind speelden wij allen ook menigmaal met de dochter Marianne, die van echte jongensspelen hield. Bij slecht weer mochten we vaak spelen bij haar thuis op de grote zolder van hun villa, en werden bij het naar huis gaan getracteerd op chocolademelk door mevrouw zelf. Alle leden van deze familie waren ondanks het standsverschil van die tijd voor de gehele buurtschap altijd tege moetkomend en meelevend. We steken de weg over en komen aan op no. 17, waar het echtpaar B. Essers- Vreede hun domicilie had. Zij woonden er met hun twee dochters Geertruida Kitty en Hilda. De heer Essers was een bekwaam tekenaar en etser, vooral in zwart-wit stijlen. We blijven nu aan de oneven zijde en gaan naar no.13, een mooie stolpboerderij gebouwd omstreeks 1870, met een gemet selde ronde schoorsteen, wat getuigde van een kapitaalkrachtige bewoner. De min der bedeelden onder de boerenstand had den meest een vierkant gemetselde schoorsteen wat natuurlijk voordeliger was. Het was de heer Boekei die op no. 13 zijn boerenbedrijf bestierde samen met zijn vrouw en dochter Grietje. Hij bezat een mooie stal met vee en veel land aan de noordzijde van het bedrijf. Later huwde Grietje met een boerenzoon uit Bergen genaamd Aric Kuijs, dit huwelijk bleef kinderloos. Thans is de stolp in het bezit van de heer Wittebrood, die er na een mooie inpandige verbouwing een zonier- verhuurbedrijf in heeft aangebracht. Van hier komen we op no. 9, het prachtige landgoed 'de Haaf', gebouwd tussen 1913 en 1914 in opdracht van mevrouw Bosch van 's Gravemoer. Ook de kadastrale nummers 8 tot en met 18 zijn na 1914 door haar aangekocht en aan het landgoed 'de Haaf' toegevoegd. Zij was voor die tijd een zeer vermogende dame, die het huis bewoonde tezamen met haar gezelschapsdame mejuffrouw M.W. Troost van april tot november, waarna zij beiden weer vertrokken naar Parijs om daar de winter door te brengen op haar woonboot in de Seine. Mevrouw Bosch was een begaafd muziekpedagoge en gaf meest les aan minder kapitaal krachtige muziekstudenten. Haar bezit tingen strekten zich uit aan beide zijden van de Natteweg en werden aan de noordoostzijde begrensd door het land van boer Boekei, aan de oostkant door de oneven zijde van de Van Borselenlaan en aan de zuidzijde door de toen nog bestaande trambaan, nu Dokter van Peltlaan. De tuinen links en rechts langs de Natteweg liet zij aanleggen door de bekende tuinarchitect Leonard Springer. De villa werd getekend door architect K.C.P. de Bazel uit Amsterdam en gebouwd door de gebroeders W. en J. Rampen, de firma die was gevestigd op de hoek Meerweg-Studler van Surcklaan. Het waren sociaal zeer bewogen dames, wat blijkt uit het volgende: mijn vader, die er tuinman was, mocht zijn eigen tuin niet in zijn vrije tijd bewerken, maar uit sluitend tijdens zijn werkuren in dienst van genoemde mevrouw. Ook was er in oktober de jaarlijkse appel en peren uit deeldag waarvan de hele schooljeugd van het Zakedijkje en Zanegeest volop profi teerde bij het naar huis gaan na de school-

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 7