Het leven en werken in de oude buurtschap Oostdorp in de eerste helft van de vorige eeuw huisje 'Leonie' aan de Kruisweg. Later kwam er nog een meisje bij dat reeds na drie dagen is overleden, en daarna mijn twee broers Piet en Nico. Vader was jaren lang als tuinman werkzaam op het land goed 'De Haaf', gelegen aan de Natteweg 9. Het volgende huisje, no.12, was een wat ouder pandje, en waarschijnlijk gebouwd in de jaren 1860 of daaromtrent. Het werd bewoond door de weduwe van Jan Houtenbos, een bejaard vrouwtje, dat door ons altijd 'Trijntjebuur' genoemd werd, het huisje droeg later heel lang nog deze naam. Daarna werd het bewoond door mejuffrouw A.S. van Stam die er pianolessen gaf. We gaan nu door naar no.18. Hier woonde vanaf ongeveer 1860 Klaas Min met zijn vrouw en kinderen, de bekende Klaas Min met zijn zeven zonen waarover reeds veel is geschreven. Vanaf mijn tijd (na 1920) werd het bewoond door de familie Ellis, een gezin van acht personen, behalve de ouders en zes kinderen, te weten de jongens Cor, Jan en Wim, en de meisjes Elisabeth, Gree en Truida. Vader Ellis ventte in die tijd petroleum en als kind keken we dan steeds uit naar het blaadje van de Automaat, het oliemerk waarin het te lezen stripverhaal: 'hoe het Pijpje Drop vergaat staat in de volgende Automaat'. Het was het verhaal van een klein negerjongetje in Afrika. De oudste zoon Cor was jarenlang tuinbaas bij het voormalige Retraitehuis aan dc Loudels- weg, en was lange tijd lid van de gemeen teraad waar hij het bracht tot wethouder, bij velen van u waarschijnlijk nog wel bekend. We begeven ons naar de Van Borselenlaan, en wel naar no. 13, voor 1 april 1937 genummerd 21, waar in een bejaard huisje, ongeveer 1860, het even eens bejaarde echtpaar Jaap en 'Grietjebuur' Wittebrood woonden, dit waren dc grootouders van het latere bekend geworden raadslid, tevens voor man van dc bouwbond, dc heer Jaap Wittebrood. Hier tegenover bevindt zich no.14, in die tijd bewoond door de familie Bor met hun beide dochters. Hierover is mij niet zo veel bekend, wel dat het rechtstreeks familie was van de in die tijd gerenom meerde familie Maschmeijer, en voor zo ver ik uit mtjn herinnering kan putten, bekleedde de heer des huizes een hogere functie of rang in het leger. Nu begeven we ons naar de Nat teweg 22 (hoek Van Borselenlaan), waar huisje 'Trijntjebuur', Natteweg 72. IFotoTrees Staarink- Bruinsma).

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 6