n Het leven en werken in de oude buurtschap Oostdorp in de eerste helft van de vorige eeuw Simon Schaper e beginnen onze tocht op Natteweg 4. Dit huisje werd sinds begin vorige eeuw bewoond door de familie Gorter. Buurman J. Gorter werkte aan de spoor lijn Bergen-Alkmaar als ondcrhoudsvoor- man. Er waren twee dochters in het gezin, Klaaskc en Afke, die beiden werkzaam waren als handvaardigheidsonderwijzeres op een van de Berger scholen. Op no. 6, 'Huize Noorderlicht' gehe ten, woonde aan de voorzijde mevrouw T. Brands, met haar dochter Trientje. Mevrouw Brands hield er pension en had als vaste inwoonster mejuffrouw M.E. Verwcij, verbonden als onderwijzeres aan een der openbare scholen in Bergen. Aan de achterzijde woonde in die tijd de fami lie Blankendaal, waarvan de heer des hui zes enkele bijenkorven had staan waar hij honing uit verzamelde als kleine bijver dienste en als hobby. Nu verplaatsen we ons naar no. 8, bouwjaar ongeveer 1900; hier woonde de familie Schotten. Het gezin bestond uit de ouders met vier zonen en vier dochters. De jongens waren Siem, dan volgen Zo maar even het zoeklicht op een rustig stukje Bergen in de eerste helft van de 20e eeuw. Eenmaal eerder heeft er zo'n artikel in de Kroniek gestaan. Dat was in novem ber 1996 en ging over een ander wijkje, het Hoopwegpleintje. Nu gaat het over een stukje Oostdorp, waarvan een oud bewoner, de heer Schaper, huizen en mensen beschrijft Detail uit een kadastrale overzichtskaart van de gemeente Bergen, 1996. Johan, Barend en Wint; de meisjes waren Jansic, Mina, Sjaantje, en als laatste Guurie. De twee oudste zonen kozen voor een priesterstudie. Zij werden ge wijd en vonden zo hun weg. Zoon Wim was jaren werkzaam op het gemeentehuis waar hij opklom tot gemeentesecretaris, doch jammer genoeg te vroeg is overle den. Ook traden twee van de dochters als novice in, in het klooster der Zusters Ursulinen, en gaven daar, na hun beider wijding tot 'Eeuwige Gelofte', later les in alle vakken van handvaardigheid in de klassen van het thans verdwenen Pensionaat aan de Loudelsweg. Leuke bijkomstigheid in dit verhaal is, dat Guurie werd geboren twee weken na mijn geboorte, namelijk in februari 1919, en nog steeds verblijft in het nieuwe klooster aan de Nesdijk no. 35, waar ik haar enkele jaren geleden nog heb ont moet en gesproken. We gaan nu naar het huis op no.10, bouwjaar 1910. Hier kwam ik zelf in 1919 met mijn ouders Schaper wonen, na 14 dagen eerder geboren te zijn in het no. 31

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 5