Boeksignalering Enkele maanden geleden is een boek ver schenen, waarin onze gemeente een pro minente plaats inneemt. Dus alle reden om daar in de rubriek 'boeksignalering' aandacht aan te geven. De titel luidt: 'Oorlogsgasten - Vluchtelingen en krijgs gevangenen in Nederland tijdens de Eerste Wereldoorlog', en is geschreven door Evelyn de Roodt. Met een vlotte pen beschrijft zij de gevolgen van deze oorlog voor ons land. Ondanks dat Nederland een strikte neutraliteit handhaafde, kreeg het toch te maken met de gevolgen van deze oorlog. Zowel burgers als militairen ontvluchtten het strijdtoneel en zochten onder andere in ons land een goed heen komen. Het onderbrengen van de militai ren moest, omwille van het kunnen hand haven van die neutraliteit, met de grootste zorgvuldigheid gebeuren. Voor hen wer den kampementen opgezet, waarvan er twee in Bergen hebben gestaan. Op een weiland aan de Vinkenkrocht werd het interneringsdepot gebouwd, bestemd voor gevangengenomen Duitse militairen. Deze geïnterneerden hadden een beperkte bewegingsvrijheid, waarmee ze zich wel vrij in het dorp konden bewegen. Naarmate de oorlog voortduurde en men meer en meer te maken kreeg met deserteurs, werd het noodzakelijk deze groep in een apart kamp onder te bren gen. Daarbij viel opnieuw het oog op Bergen en, ondanks de gemeentelijke bezwaren, werd tegenover het Russisch monument nabij de Kerkedijk een z.g. deserteurskamp gebouwd, op veilige afstand van het interneringsdepot aan de Breelaan. Voor de bewoners van dit kamp golden andere, strengere regels. De auteur doet uitgebreid verslag van het dagelijks kampleven en de contacten van de kampbewoners met de Bergenaren. Maar de lezers van onze Bergense Kroniek waren daar al mee bekend; in het mei nummer van 1999 publiceerde Jan van Baar een uitgebreid artikel over deze beide kampen. De meeste afbeeldingen bij het Bergens gedeelte zijn afkomstig uit de col lectie van onze redactiemedewerker Piet Mooij. Het toont weer eens aan hoe belangrijk deze fotocollectie is voor de Bergense geschiedenis. Het boek verscheen in 2000 bij de Europese Bibliotheek, Zaltbommel, ISBN 90-28814264, prijs f 49. Bert Veer Historische Vereniging Bergen l\IH Opgericht 15 juni 1993 Bestuur: Job C. Hardeman, voorzitter Jaap Kroon, secretaris Frans G. Thomas, penningmeester Henk J. Min, programma-commissaris Jan Balkema, portefeuillehouder Ver spreiding drukwerken Maaike J. Mulder, portefeuillehouder Histon Leo B.V. Rotthier, portefeuillehouder Excursies Adres verenigingssecretariaat: Eikenlaan 12 1861 GV Bergen NH telefoon 072 - 581 33 39 Ledenadministratie en verkrijging voorgaan de nummers: St. Anthoniusstraat 13 1861 LD Bergen NH telefoon 072 - 581 23 34 Men kan lid worden van de vereniging door opgave bij de penningmeester. Men ont vangt dan een acceptgirokaart. Ook kan de contributie 22,50 per jaar, méér mag ook; leden buiten Bergen 27,50) gestort worden op girorekening 76 62 79 ten name van 'Historische Vereniging Bergen NH' te Bergen NH. Giften kunnen eveneens op bovengenoemde rekening worden gestort. Bij 'mededelingen/omschrijving' s.v.p. contributiejaar vermelden, resp. 'gift'. Werkgroepen van de vereniging: Excursies coördinator, Leo Rotthier, telefoon 581 28 83 Eldert Groenewoud Marijke Kirpensteyn Riet Rotthier-Vroling Cees Winder Verspreiding drukwerken coördinator, Lau Vrasdonk Rie van Baar-Groenewoud Nico Bijl Dick Broers Jan Duyves Eldert Groenewoud Piet Hoogcarspel Nel Jannink-Telkamp Marian Klaver-van Vliet Jan Louter Piet Mooij Jan Oldenburg Henk Schotten José Siebers-Faber Jan Swaan Wim Taapken Truus Winder-Vrasdonk Renate Woudstra-Mooij Historisch Kadaster Bergen Henk Min, telefoon 581 59 22 Historisch Onderzoek (Histon) coördinator, Maaike Mulder Piet Baltus Theo Dijkstra Piet Duivenvoorde Marion Eisma Koos Janssen Loekie Liefbroer Annemarie Meiboom Jacob Meiboom Ada Parigger Tamis Pronk John Stoute Theo Veer Marco Ventevogel, automatisering Truus Winder Joke Wolschrijn Oude Begraafplaats (Samenwerking HVB - Rotary Club Bergen) coördinator, Wim Taapken Redactie Bergense Kroniek zie voorin het blad 52

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 26