toezichthouders aangewezen. De huiseigenaren van door evacuatie leeg staande woningen krijgen uit de Evacuatie-voorschotkas van het Bureau afvoer burgerbevolking in Den Haag de huurpenningen vergoed. Eigenaar-bewo ners kregen een vergoeding aan de hand van de aanslag personele belasting. Uit een kasopneming d.d. 22 juni 1943 blijkt dat toen reeds 58.303,76 was uitgekeerd. Ook het onderhoud aan de leegstaande woningen werd via dit bureau gefinan cierd. Voor bedrijfspanden die als gevolg van de evacuatie leeg kwamen te staan werd de vergoeding via de Kamer van Koophandel geregeld. Gegevens over een vergoeding van de verhuiskosten naar het evacuatieadres zijn niet boven water gekomen. De oorlog ging in alle hevigheid voort. Op 9 juli 1943 slaagden de geallieer den er in om in Sicilië aan land te gaan. Op 9 augustus 1943 werd een bijeen komst belegd ter voorbereiding van een noodevacuatie die te voet zou moeten plaats vinden van de nog in Bergen aan wezige personen. Zover is het echter niet gekomen. Op 3 september 1943 tekende Italië een wapenstilstandsverdrag; 6 juni 1944 vond de invasie in Normandië plaats en 25 augustus 1944 werd Parijs bevrijd. Waarschijnlijk door de successen van de geallieerden en de vrees voor een lan ding op onze kust, werd door de inmid dels aangestelde waarnemend burgemees ter W.K. Sweerts via aanplakbiljetten d.d. 26 augustus 1944 'ter openbare kennis gebracht, dat allen, die moeten evacuee- ren, op Zaterdag 26 Augustus of Maandag 28 Augustus 1944 onaangekondigd de verhuiswagen kunnen verwachten'. Over deze evacuatie is in de archieven verder niets te vinden en uit de interviews is hierover ook niets naar voren gekomen. Een week later, maandag 4 septem ber, deelde de BBC in haar nieuwsuitzen ding mede, dat de geallieerde troepen Breda hadden bereikt, waarna op de dag daarop - in de geschiedenis bekend onder de naam Dolle Dinsdag - zich een enorme geruchtenmachine in beweging zette. De geallieerde legermacht zou Dordrecht, Rotterdam, Delft, enz. hebben bereikt. Langs de toegangswegen van de verschil lende plaatsen had zich een haag van feestvierenden opgesteld om de bevrijders te verwelkomen. In deze euforie brak paniek uit onder de N.S.B.-ers die op hogere posten zaten; ze zochten een goed heenkomen, zodat er plotseling een gezagscrisis ontstond. Dit zal er mede de oorzaak van zijn geweest, dat van de laat ste evacuatieaankondiging in de praktijk niets terecht is gekomen, sterker nog, langzamerhand begonnen steeds meer Bergenaren illegaal terug te keren naar hun woning. Als na een verschrikkelijke honger winter dan op 5 mei 1945 eindelijk de bevrijding daar is komt het gezag onder de Plaatselijke Commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten, de heer A. van Ulsen, die Bergen bij decreet van 9 mei tot 'Verboden gebied' verklaarde. Ingezetenen zullen een verblijfsvergun ning uitgereikt krijgen. Personen die niet in het bevolkingsregister van Bergen voor komen, doch daar wel verblijf houden zullen in het algemeen niet in het bezit van een verblijfsvergunning worden gesteld, was o.a. de inhoud van dit decreet. Voor de illegale reeds teruggekeerden geen prettig bericht. Het duurde zeker tot juli 1945 voordat alle evacués naar hun woning mochten terugkeren, hierbij deden zich enkele problemen voor, doordat een huiseigenaar b.v. de woning aan een ande re ingezetene had verhuurd. Over de hcrstelkosten van de wonin gen na de bezetting mag verwezen wor den naar het artikel over de Weder opbouw in de Bergense Kroniek, 5e jaar gang nr. 2, november 1998. Als slotconclusie kan worden gesteld, dat deze eigenlijk overbodige evacuatie van begin 1943 veel leed en ongemak met zich heeft gebracht, doch uiteindelijk vol strekt onnodig is gebleken. Fotograaf Dick van Berge was na S mei 1945 een van de eersten die met zijn gezin terugkeerden uit de Zaanstreek naar hun woning/winkel, Breelaan 13, (Foto: fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). Bronnen: Regionaal Archief Alkmaar; gemeentearchief Bergen NH 1922-1969, inv. nr. 1608. Noordhollands Dagblad, januari 1943. Interviews en schriftelijke informatie van Bergenaren, zelfs uit Australië. EVACUATIEBUREAU „N O O R D-H O LL AN D" TE ALKMAAR Aan ST. LAURENSSTRAAT 3 3. Groenewoud en gezin TEL. 4045 - 4448 - 4460 - 3626 TEL. VESTIGING 3284 <K 2200 10 Juli 1945 ïïaronkarspel riierbij deel ik U mede, dat U vergunning wordt verleend U te vestigen of te verhuizen Kaly era ijle0 25 iniH% naar -p. z'...P.f?.: De vestiging of verhuizing moet geschieden binnen één maand teekening dezes. Letier/No.V...8.765 H/H kCj De Directeur van het Evacuatiebureau „Noord-Holland" rO iTE '^iloEttlÉP.S^EDRUI

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 25