De onnodige evacuatie van 1943 GEMEENTEBESTUUR van BERGEN (Nh,) Afdeeling Evacuatie. Voor het in ontvangst nemen van de U toe komende „vergoeding huurwaarde voor verlaten woningen", kunt U zich op ZrO..J&i±...Ij des voormiddags van 912 uur vervoegen aan het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, Karei de Grootelaan 15 te Bergen (Nh.) Zoo mogelijk wisselgeld medebrengen. De wnd. Burgemeester van Bergen (Nh.), W. K. SWEERTS. waren, zagen zich genoodzaakt in de nieuwe omgeving naar school te gaan. In veel gevallen sloot het onderwijsprogram ma daar niet aan bij het in Bergen genoten onderwijs. Ook voor sport- en ontspan ningsverenigingen was men aangewezen op de nieuwe woonomgeving. Het vereni gingsleven en daarmede het sociale leven was in de gedecimeerde Berger gemeen schap zodoende behoorlijk ontregeld. Dat allerlei uitvluchten werden ver zonnen om de evacuatie te kunnen ontlo pen blijkt o.a. uit een brief d.d. 19 januari 1943 van de burgemeester aan de huisart sen in Bergen. Hierin maakt hij gewag van de ontvangst van de vele bewijzen, waaruit moest blijken dat bepaalde perso nen noodzakelijk uitstel van evacuatie dienden te krijgen, omdat ze zich moeilijk konden verplaatsen. Echter bleek, dat enkele van deze patiënten zich persoon lijk met zo'n bewijs kwamen melden op het gemeentehuis, zodat dit twijfel zaaide. Verzocht werd uitsluitend in de meest ernstige gevallen zo'n bewijs af te geven, omdat anders met die verklaringen geen rekening kon worden gehouden. Opvallend is het, dat in de kranten van januari 1943 geen enkele mededeling over de evacuatie is verschenen. Alleen in de krant van 29 januari wordt verslag gedaan van de vergadering van de WV te Bergen. De voorzitter D.A. Klomp deelt daar mede, dat van de viering van het 7e lustrum wordt afgezien 'nu de bevolking her- en derwaarts is verspreid' en ook 'dat geen contributie zal worden geheven'. Uit de Duitse nederlaag bij Stalingrad op 2 februari 1943 putten de burgers in de bezette gebieden weer hoop. In de tweede groep van te evacueren Bergenaren, die vóór 1 maart 1943 moest vertrekken, heerste twijfel of dit bevel al dan niet opgevolgd moest worden; misschien stond het hele Duitse leger wel op instor ten. Een klein deel van de te evacueren gezinnen besloot daarom illegaal in Bergen te blijven. Het probleem voor deze 'blijvers' was, dat de bonkaarten bij het distributiekantoor van het evacuatie adres afgehaald dienden te worden. Uiterst merkwaardig, haast onvoor stelbaar, was de mondelinge mededeling aan de waarnemend burgemeester Fijn van de Ortskommandant Döll te Bergen op 2 maart 1943, in opdracht van de Abschnittskommandant, om 'de evacuatie niet verder doorgang te doen vinden'. Deze mededeling werd per brief van 4 maart 1943 door de Landwirtschaftsrat vanuit Haarlem bevestigd. Uit zijn brief van 11 maart 1943 van de waarnemend burgemeester van Bergen aan de Com missaris der Provincie Noord-Holland blijkt, dat volgens de Ortskommandant 'zij, die tot op het moment niet aan het evacuatiebevel hadden voldaan, niet hoe ven te vertrekken'. Voorts maakt hij er gewag van, dat de beslissing van de Ortskommandant vele onbillijkheden geeft en een vreemde indruk ten opzichte van de reeds genomen maatregelen ach terlaat, 'terwijl blijkt dat meerderen thans pogingen doen tot terugkeer'. Logischer wijs was de beslissing van de Ortskom mandant uitgelekt, zodat het niet slechts bij 'pogingen' tot terugkeer door meerde re gezinnen is gebleven. Van de 22% van de bevolking die kon blijven, werd een aantal beschouwd 'verkeerd' te zijn. Reden voor de blijvers, al dan niet ille gaal, om voorzichtig te zijn in hun doen en laten. 'De verrader slaapt niet' was destijds een slogan. De Ortskommandantur gelastte de burgemeester per brief van 15 juni 1943 een tweetal huizen 'aus militarischen Gründen' te ontruimen. Omdat de bewo ners zich uitsluitend in Amsterdam mochten vestigen blijkt dat het hier om joodse inwoners ging. De Commissaris der Provincie Noord-Holland dringt er per brief van 15 december 1943 bij de gemeente Bergen op aan toezicht te doen uitoefenen op de door evacuatie leegstaande woningen en eventueel noodzakelijk onderhoud te ver richten om die woningen voor verval te vrijwaren. Hiertoe werd een twintigtal Familie Ma Prins met de verhuiswagen uit Oud-Karspel Ibij de luizenknip) gaat terug naar Bergen, juni 1945. (Oorlogsdocumentatie Ma Prins, beschikbaar gesteld door H. Weit, Bergen).

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 24