U Familie Boot, bestaande uit vader, moeder en vier kinderen, kreeg, nadat zij een ontruimings bevel hadden gekregen, een woning toegewe zen in Heiloo, Stationsweg 17. Na de bevrijding kwamen zij terug in Bergen, Wilhelminalaan 3. Op verzoek van den Weermachtsbevelhebber in Nederland heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied gelast, dat Uw vóé^*NharT woning/Uw pand 1943 moet zijn ontruimd en U en 28 FEBRUARI Uw gezin Uw woonplaats moeten hebben verlaten. Eenige aanwijzingen, welke voor U in verband met de gelaste ont ruiming van belang zijn, doe ik U hiernevens toekomen. Januari Februari 'Jï GEMEENTE BERGEN (Nh.) Verblijfsvergunning De waarnemend Burgemeester der gemeente Bergen (Nh.) verleent verguonitfg tot verblijf binnen genoemde gemeente aan: Naam: - Voornamen:- Geboren op: Beroep: Adres: Bergen (Nh.), Persoonsbewijs no.: gMEDEDEELtNGEN, VOOR gOEN GEADRESSEERDE BESTEMD, ALLEEN HIER Huurwaarde vergoeding perceel(en y* Bergen (Nh.), Geldigheidsduur onbeperkt. De Wnd.V3urgemeester. te Bergen N.-H. Tijdvak: t/m. <A 194vC Deze vergunning kan !e allen tijde worden ingetrokken. Mededeling aan C. Hoogland, K 11 te Heiloo. De familie E. Groene- woud kreeg voor hun woning aan de Oude Bergerweg 43 een huurwaardevergoe ding van f 68,73 per kwartaal. niet gegund. Bij bevel van de 'Beauftragte der Reichskommissar für die besetzten Niedcrlandischen Gebiete' d.d. 6 januari 1943 werd aan de burgemeester de opdracht gegeven tot evacuatie van de daartoe aangegeven personen. De niet voor het arbeidsproces ingeschakelde per sonen dienden vóór 31 januari 1943 te vertrekken, de overigen vóór 1 maart 1943. Voor deze laatste groep, voorzover werkzaam in de regio, stond in en rond Alkmaar een aantal woningen ter beschikking. Hiervoor moesten b.v. gepensioneerde inwoners uit Heiloo naar het oosten des lands verhuizen om plaats te maken voor een aantal te evacueren Bergenaren. Omdat er in die dagen ook een flink overschot op de woningmarkt was, hadden verschillende Bergense gezinnen zelf voor vervangende huisves ting elders gezorgd, al dan niet in de directe omgeving van Bergen, of waren bij familie elders ingetrokken. Ondanks wat optimistischer berich ten over het verloop van de oorlog - 23 januari 1943 trokken dc troepen van de as-mogendheden zich terug uit Tripolis en 2 februari 1943 was het 6e Duitse legerkorps bij Stalingrad tot overgave gedwongen - bestond er geen enkel voor uitzicht wanneer men naar Bergen terug kon keren. Het kwam dus neer op een verplichte verhuizing voor onbepaalde tijd. Men moest zich uit het bevolkings register van Bergen laten uitschrijven en inschrijven in de gemeente van vestiging. Ook voor bonkaarten voor levensmidde len, brandstof, kleding en schoenen was men op de gemeente van het evacuatie adres aangewezen. Kinderen onderge bracht in de directe omgeving van Bergen konden in Bergen het onderwijs blijven volgen. Een reiskosten reductieregeling was hiervoor van toepassing. Deze rege ling was ook van toepassing voor alle evacués die buiten hun vluchtoord werk zaam waren, met uitzondering van de 'angstvluchtelingen'. Veelal waren de schoolgebouwen gevorderd om onderdak te bieden aan de militairen, zodat onder wijs werd gegeven aan uitgedunde klas sen, o.a. in pensions. Scholieren uit gezin nen die b.v. in Drente ondergebracht Het geëvacueerde gezin van Louw Kleverlaan in Huiswaard. Water werd gehaald in wasketels. Het complex telde vier kippenhokken, bewoond door de gezinnen L. Kleverlaan, Dries Klever laan, Cor Bijwaard en wed. Ellis. Op het bord: Verbannen van Bergen naar Huiswaard. IFoto fam. Kleverlaan). 49

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 23