De onnodige evacuatie van 1943 Selbstandigef Quartiermachen isf verboten Ru Waalewijn In het themanummer 1, Bergen '40-'45, van mei 1995, is in een tweetal artikelen reeds de evacuatie van een deel van de Bergense burgerbevolking belicht. Door nader archiefon derzoek en aan de hand van verschillende interviews is thans een nieuwe en zelfs verras sende kijk op deze materie boven water gekomen. Kort na de capitulatie van het Nederlandse leger in mei 1940 werd een aantal huizen gevorderd voor huisvesting van de bezettingsautoriteiten. Veelal kon voor de bewoners vervangende huisvesting binnen Bergen worden gevonden. Na het Engelse bombardement van 25 juni 1940 op Den Helder werd een aantal inwoners van deze plaats in Bergen gehuisvest onder de noemer 'oorlogsgeweld- vluchtelingen'. In de loop van de tijd werd de omgeving van militaire objecten als 'Sperrgebiet' aan gemerkt en moesten de nabij gelegen woningen worden ontruimd. Ook voor deze bewo ners kon binnen Bergen vervangende woonruimte worden gevonden. Een klein aantal verkoos echter woonruimte buiten Bergen te zoeken. Deze categorie werd door de evacu atiecommissie aangemerkt als 'angstvluchtelingen'. Hiertoe behoorde ook een groepje die, met het Duitse bombardement in de meidagen van 1940 op het vliegveld in het geheugen, ook naar een, volgens hun mening, veiliger woonstede waren vertrokken. Richtingaanwijzers e.d. van en voor bezettings troepen, op de hoek van de Duinweg en Breelaan. (Oorlogsdocumentatie Ma Prins, beschikbaar gesteld door H. Weit, Bergen). o werd het uiteindelijk oktober 1942 met de derde oorlogswinter in aantocht. De Duitse propagandamachine werkte op volle toeren. De ene na de andere over winning, zowel in Noord-Afrika als in Europa en met name in de Sovjet-Unie, werd met de nodige overdrijving breeduit op brallerige wijze uitgestort. In de krant en op aanplakbiljetten werd dit nog eens benadrukt met de kreet 'V' is VICTORIE want Duitsland wint voor Europa op alle fronten'. Met niet aan de bezetter ingeleverde radio's was voor een groot aantal Neder landers de (door de Duitsers gestoorde) dagelijkse nieuwsuitzending van Radio Oranje vanuit Londen te horen. Dit ging vooraf door het herhaald morseteken V ofwel driemaal kort en éénmaal lang(:;'). Die radioberichten gaven een juister beeld van de oorlogshandelingen. De uitzendin gen eindigden steeds met de opwekkende woorden van koningin Wilhelmina 'hoe moeilijk de dag en hoe zwaar ook de tij ding, we zijn wéér een dag dichter bij de bevrijding'. Deze bemoedigende woorden konden niet verhelen dat, vanwege de Duitse militaire successen, de toekomst er niet rooskleurig uitzag. Op de achtste van deze donkere oktobermaand kreeg de door de bezetter aangestelde plaatsvervangend burgemees ter G.J.H. Fijn opdracht de evacuatie van een groot deel van de bevolking van Bergen voor te bereiden. Na een korte ambtelijke inventarisatie kon al op 13 oktober 1942 worden gemeld, dat in Bergen 7411 personen 1878 huizen bewoonden. Hiervan zouden 5780 perso nen geëvacueerd dienen te worden uit 1488 woningen. De 1631 personen die konden blijven waren economisch gebon den aan Bergen en bewoonden 390 huizen. Dit waren o.a. middenstanders, onderwij zers, gemeente- en politiebeambten en werkgevers en werknemers bij in Bergen gevestigde plaatselijk gebonden bedrijven. Op 8 november 1942 gingen de geal lieerde troepen in Noord-Afrika aan land. In Europa had de winter zijn intrede gedaan. Het Duitse leger, diep doorge drongen in de Sovjet-Unie, kampte met grote logistieke problemen als gevolg van de Russische weersomstandigheden zoals afwisselend sneeuw, regen, vorst en dooi. Er gloorde dus weer hoop in bezet Nederland. Maar veel tijd om van deze vreugde te genieten werd de Bcrgenarcn De Duitse V-actie (zie twee zinnen eer der) was bedoeld om de Britse te ont krachten. 4S r\r Genehmiqorq OrfskóWandantür Atkbiaar| c: precher zur I Wehrmachtsbefelshaberl iantur in den Niederlanden B tprmeister Der Obercjuartiermeisterl II I— WW II -1 Zum Burgermeister ■é8® i 4

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 22