EO Een herinnering aan Jacob van Reenen Dick Langereis Jacob van Reenen - zijn markante snor in tegenlicht - bij zijn zelf ontworpen windmo- len. (Foto: familie archief Van Reenen, inv. nr, 483, Regionaal Archief AlkmaSr). Het blijkt dat de Bergense Kroniek ook op het zuidelijk halfrond wordt gelezen. Uit Katoomba, Australië, kwam deze bijzondere bijdrage van oud-Bergenaar Dick Langereis, die op 12-jarige leeftijd in de Zwarte Schuur op de grote draai bank zijn eerste as draaide en in 1953 als instrumentmaker emigreerde. et is nu vele jaren geleden dat ik voor eerst in aanraking kwam met 'de Heer van Bergen'. Het gebeurde in die donkere dagen van de economische depressie, toen zovelen in Holland zonder werk zaten. Mijn vader, die leed aan een oogziekte die hem op den duur blind zou maken, werd toen ook slachtoffer van die werkloos heid. Mijn vader, die zeer inventief was, dacht een verbetering te hebben aange bracht aan de stofzuiger die in ons pen sion gebruikt werd. Hij moest namelijk mee helpen bij het schoon houden van de kamers en dergelijke om een dienstmeisje uit te sparen. Het aanvragen van een patent op deze verbeterde stofzuiger was natuurlijk een hele opgave. Hij besloot daarom de toenmalige burgemeester H.D.A. van Reenen te vragen of diens broer Jochem, die advocaat was, daarbij zou willen helpen. Op een avond gingen mijn vader en ik naar huize Kranenburgh. Van die uit vinding kwam niets, omdat de 'Hoovcr' van het huis, gedemonstreerd door een van de keukenmeisjes van de Van Reenens, precies dezelfde kwaliteiten had die mijn vader als verbetering had aange bracht. Terwijl dit alles gebeurde kwam de heer des huizes, de vroegere burge meester Jacob van Reenen, ook eens kij ken wat er aan de hand was. Hij was ogenblikkelijk vol interesse en vroeg of mijn vader bij geval machinebankwerker was. Hij had namelijk ontzaggelijk veel moeite om de beitels voor zijn draaibank scherp te houden en bovendien waren alle boren stomp, zodat hij ten einde raad was. Mijn vader bood aan om langs te komen en daarmee ontstond een contact dat vele jaren zou duren. De werkplaats bevond zich in de Zwarte Schuur, toen in Bergen bekend als 'de Manege', naar het vroegere gebruik ervan. De meeste activiteiten in de werk plaats hadden betrekking op het fabrice ren van zelfregulerende wieken voor windmolens, waarbij ongeacht de wind sterkte, het aantal toeren per minuut con stant zou moeten zijn. Het houtwerk werd gemaakt door Reinier Wittebrood van het Nachtegalenlaantjc en het staal- werk kwam voor rekening van mijn het 46

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 20