Interview met meester Nijdam zoek van de Commandant van Purmer- end persoonsbewijzen ging veranderen. Onze dochters Aukje en Femke zijn in Neck geboren. Hoofdonderwijzer in Bergen In de herfst van 1945 organiseerde de Volkshogeschool in de Zandhoeve te Bergen een cursus 'Onderwijsvernieuwing' waarvoor ik mij inschreef. Het was de eer ste cursus door de Volkshogeschool georga niseerd. Je moest toen zelf je lakens, zeep, bestek en broodbonnen meenemen. Op de vrijdagochtend hadden ze geen spreker en daarom werd ik gevraagd om een lezing over mijn takensysteem te houden. Ik ontmoette Koos Schekkerman, die toen hoofd van de openbare school in Bergen was. Hij had zojuist een benoe ming op de Volkshogeschool aangenomen en vroeg mij of ik idee had hem als hoofd onderwijzer op te volgen. Na instemming van de onderwijsinspecteur ben ik in Bergen komen werken. Op I december 1946 begon ik als hoofd van de openbare lagere school aan het Spaansche pad. Het was een modern schoolgebouw, een schepping van de directeur Gemeentewerken, de heer Roggeveen. Het gebouw bestond uit zeven lokalen, een handenarbeidlokaal en een overblijfruimte voor de kinderen uit Tuindorp en Bergen aan Zee. Boven was een grote zolder, waar de bonte middagen werden gehouden. Eén van de lokalen was als kleuterschool ingericht onder lei ding van juffrouw Trotsenburg. Velen in Bergen zullen zich de meesters Pascha en Nout nog herinneren. Ik had een prima werkverhouding met hen. Hoogtepunten uit liet schoolleven In de Rustende Jager voerden wij met de leerlingen verschillende operettes op. Een groot succes was 'Jantje in Modderstad', mede door de prachtige decors door kunstschilder Karei Colnot vervaardigd. Een schoolreisje was in die tijd een uitwisseling tussen scholen. De 5e en 6e klassen gingen naar Leeuwarden en logeerden daar een week bij leerlingen thuis. Op de terugreis nam de bus de kin deren uit Friesland mee voor een weekje in Bergen. Van het schoolreisje werd altijd een prachtig verslag met veel illustraties gemaakt. Het Sint-Nicolaasfeest was ieder jaar weer een groot feest. Ik ben jarenlang voorzitter van het Sint-Nicolaascomité geweest. De grote animator daarin was Jannie Korver. Samen organiseerden we de jaarlijkse collecte in het hele dorp. Door de opbrengst daarvan kon de Sint bij zijn bezoeken aan de scholen voor ieder kind een cadeautje meenemen. Dat was in de na-oorlogse jaren, toen we nog niet de weelde van nu kenden, zeer welkom. Vroeger kwam de goedheiligman met Bello, later echter met de auto vanuit Alkmaar. In het begin van het dorp stapte hij over in een open koets. Ik kan hier nog een anekdote over vertellen. Op een keer toen de Sint in de koets was overgestapt en de paarden met een klein schokje aan zetten, viel hij iets achterover in de koets. Gelijktijdig zette het muziekkorps in. Door dit lawaai vloog er een groep spreeuwen uit de bomen op en een van de vogels liet zijn souvenir vallen op de baard en de mond van Sint-Nicolaas. In 1949 kreeg ik gezondheidsproblemen en daarna ben ik vele keren geopereerd, waardoor ik tot mijn spijt vaak met ziek teverlof ging. Minister Cals van Onderwijs wilde de strijd tegen het zittenblijven (10% van alle leerlingen van de basisscholenaan gaan. Men vond mijn methode hier geschikt voor en daardoor kreeg ik tien maanden buitengewoon verlof van de minister om mijn systeem vorm te geven, zodat andere scholen hiervan gebruik konden maken. Er kwam in 1954 een tweede open bare lagere school. Deze kreeg een plaats Oud-burgemeester L.J. de Ruiter neemt in 1961 afscheid van de heer Nijdam als hoofd van de Van Reenenschool. aan de Beatrixlaan. Toen pas kreeg mijn school een naam: de Van Reenenschool en de andere school de Van Brederodeschool, beide vernoemd naar twee Heren van Bergen De operette 'Goudhaantje en de Troubadour' werd ter gelegenheid van de opening van deze school twee keer in de Rustende Jager opgevoerd. Deze operette werd in 1955 ter gele genheid van het tienjarig bevrijdingsfeest in het openluchttheater (waar nu de kunstskibaan is) herhaald. Van elke school in Bergen deden tien leerlingen mee. De zang was onder leiding van mevrouw Moree-Dol van het Bergens kinderkoor ingestudeerd en de danspasjes door een oud-leerlinge, Dina van Berge. In 1959 kwam ik aan de Vinkenbaan te wonen. Er stonden toen nog maar drie huizen. Op deze plek hebben wij dertig jaar met plezier gewoond. Vanwege gezondheidsredenen heb ik in 1961 afscheid van de Van Reenenschool geno men; met mijn oud-leerlingen heb ik nog vele lieve contacten. In 1990 ben ik met mijn echtgenote naar De Rekere verhuisd. Zeven jaar later overleed mijn vrouw. Zij was altijd een grote steun voor mij en mijn werk geweest en nu woon ik alleen. Ik vind dat je actief moet blijven en niet bij de pakken neer moet gaan zitten. Mijn krant en boeken, vaak met een theologi sche of maatschappelijke achtergrond, lees ik nog graag, 's Middags puzzel ik van vijf tot zes, en zo zie je, ik kom nog tijd tekort. 44

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 18