Een school zonder zittenblijven De operette 'Jantje in ^ggfM Modderstad' in 1948 met groot succes r opgevoerd in de Rustende Jager met [Je in de hoofdrol Trijnie tP.» van Vleuten. - Alle leerlingen en hun onderwijzers in 1953. In het midden meester Nijdam, rechts schuin achter hem meester Nout. Derde rij van onder rechts meester Pascha. ren naar buiten, waar ze allerlei bloemen zochtendie wij later bespraken. Prachtige tekeningen werden ervan gemaakt, het was een echte werk- en doe-school. Ons tweede kind Jaap is in Ward-er geboren. Door een nieuwe benoeming ben ik naar Neck verhuisd. In deze periode ontwikkelde ik een takensysteem waar door het zittenblijven zou verminderen. Dit systeem hield in dat de leerstof werd verdeeld in kleine gedeelten, uurtaken genoemd. Na negen taken, die de leerlin gen zelf mochten nakijken, werd een con troletaak gemaakt die door mij werd nagekeken. Bij slechte vorderingen kreeg een leerling nog twee herkansingen. Met mijn methode werd alleen de leerstof her haald die ze niet beheersten. Voorheen moesten de kinderen bij bet zittenblijven alles opnieuw leren, dus ook de onderde len waar ze wel goed in waren. Er kwa men steeds meer onderwijzers van andere scholen om mijn werkwijze te bekijken. Tijdens de oorlog zijn mijn vrouw en ik in het verzet gegaan. De mannen die na 1903 geboren waren werden opgepakt. Zelf was ik in 1905 geboren en ik heb toen op mijn persoonsbewijs er 1903 van gemaakt. Dit lukte zo goed, dat ik op ver-

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 17