Interview met meester Nijdam, voormalig hoofd van de Van Reenenschool Trees Staarink-Bruinsma Is ik bij meester Nijdam aanbel, krijg ik geen gehoor. Even vragen bij de recep tie in De Rekere of ze hem gezien heb ben. 'Ja hoor, hij is kort geleden langs gekomen en die gang ingelopen'. Bij een deur die op een kier staat bel ik aan en vraag of de heer Nijdam aanwezig is. Er wordt geknikt, de deur zwaait open en daar zit hij in een gemakkelijke fauteuil met een boek op schoot. Hartelijk word ik ontvangen. Elij vertelt dat hij iedere donderdagmorgen een medebewoonster uit eigen werk voorleest en houdt zijn boek omhoog. De titel is: 'Uit het leven van een schoolmeester', in 1999 door hem op 93-jarige leeftijd geschrcven.(::") We maken een afspraak voor het interview met als resultaat dit gesprek. Ik ben in een harmonieus gereformeerd (niet strenggezin opgegroeid samen met één zuster en drie broers. Van jongs af aan was ik al van plan om onderwijzer te C:j S.J. Nijdam, Uit het leven van een schoolmeester. Te leen in de openbare bibliotheek te Bergen. worden. Het zat in de familie, drie ooms en een tante waren bij het onderwijs. Mijn oom Auke Jager (broer van mijn moeder en hoofd van een Montessori schoolwas mijn grote voorbeeld. In 1933 werd ik als hoofd van een eenmansschool in Wervershoof benoemd. Het jaar erop volgend trouwde ik met Afke Hilarides, een boerendochter uit Pingjum. We hadden veel gemeen, o.a. declameren, toneelspelen en muziek maken. Onze dochter Janke werd in Wervershoof geboren. Onderwijsvernieuwing In die tijd interesseerde ik mij bijzonder voor de lees- en rekenmethoden. Op dezelfde natuurlijke manier waarop kin deren leren spreken leerde ik ze lezen. Mijn oom Auke Jager had een leesmetho de samengesteld en daarmee ben ik aan het werk gegaan met goedkeuring van de inspecteur van het onderwijs. Deze inspec teur vroeg mij om het schoolhoofd in Warder op te volgen en zijn onderwijsver nieuwing voort te zetten. Het was een modern schoolgebouw met grote ramen, die vrijheid uitstraalden. Voor de lessen in Kennis der Natuur ging ik met de kinde- De heer Nijdam is op 3 september 1905 in Franeker geboren. In deze zelfde plaats volgde hij na enkele jaren U.L.O. de Rijks Normaalschool en na de opheffing van deze opleiding de Gerefor meerde Kweekschool in Leeuwarden. Hij werd in 1933 benoemd tot hoofd onderwijzer van een eenmansschool in Wervershoof. In 1934 trouwde hij met Afke Hilarides uit Pingjum (Friesland). Na werkzaam te zijn geweest achtereenvolgens in Warder en Neck - Wijdewormer werd hij in 1946 hoofd van de openbare lagere school in Bergen. Meester Nijdam heeft veel voor de onderwijsvernieuwing betekend. Een aantal leermethoden op het gebied van taal, rekenen, aardrijkskunde en geschiedenis zijn door hem met medewerking van anderen ontwikkeld. In 1961 nam hij wegens gezondheids-redenen afscheid van de Van Reenen-school.

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 16