Het kunstenaarsdorp Bergen in de eerste helft van de twintigste eeuw Mr. J.G. van Rossum du Chattel jjjjusscn 1903 en 1906 schreef Dr. H. Blink in vier kloeke, rijkelijk geïllustreer de delen zijn 'Van Eems tot Schelde, Wandelingen door Oud en Nieuw Nederland'. In deel 1: 'Holland langs de duinen' schrijft hij over het dorp Bergen: 'Weldra bereiken wij bet schilderachtige, kleine villa-dorp Bergen, vriendelijk aan den kant van het Bergerbosch gelegen op de geestgronden nabij het duin'. Van Alkmaar naar Bergen komt men volgens hem langs een vervelende weg welke zich geheel door de eentonige weilanden slingert, doch die opeens wordt afgebro ken door den overgang van naakte wei den tot de bosschen der geestgronden, een verandering, zoo plotseling, dat men zich in enkele minuten onder hoog opgaand boomgewas en te midden van vriendelijke landhuisjes, villa's met tuinen en boeren woningen bevindt'. Eerder geeft deze schrijver een verklaring voor het feit dat Noord-Kennemerland zo eenvoudig was gebleven: 'Ten noorden van Heemskerk hield de rechtstreekse invloed van de Amsterdamsche buitensbouwende patri ciërs op, omdat deze duinstreek te ver van bet IJ en van het algemeene verkeer lag, om gemakkelijk bereikt te kunnen wor den. Evenmin was hier in de middeleeu wen, gelijk op het smalle gedeelte van Holland, aanleiding tot het bouwen op de geestgronden, om dienst te doen in den langdurigen strijd tusschen de Graven van Holland en West-Friesland'. Het was deze geleerde nog niet opgevallen en het kon hem nog niet zijn opgevallen dat '...tegen het eind van de vorige eeuw, toen in de steden de wereld in steeds scherper tegen spraak kwam met het leven, vele kunste naars de wijk namen, 'naar de natuur', zoals dat heette en dus naar een of ander 'schoongelegen' en bij voorkeur oud en klein dorp, waar de ontvluchte wereld nog maar nauwelijks aandacht aan schonk. Eerst waren bet meerendeels schilders, die bun baard dan lieten staan, en er, door hun ezel begeleid, op uittrokken om hier oj daar een brokje natuur te verschalken. Weldra kwamen er ook wel dichters, die zich zoo gaarne minder ezelachtig wanen, en die, om zich in dien waan te sterken met verwarde gedachtenwisselingen - waaruit zelden meer restte dan een asch- bak vol peuken - maar al te zeer geneigd bleken, die grootsche natuur te verheerlij ken in de kleine dorpskroeg'. 'Dorpsstraat te Bergen', uit: Dr. H. Blink: Van Eems tot Schelde, deel 1: Holland langs de duinen. 40

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 14