M.P. van de Graaf I Turfvolders en turftonsters Willem Lodewijk, graaf van Nassau, vrij heer van Bergen in Kennemerland, stelde op 12 april 1769 Jan Klaesz. Boot aan tot 'turffvolder' in de Heerlijkheid. Jan had hiertoe een verzoek bij Willem Lodewijk ingediend nadat zijn vader Klaes Jansz., die ook die functie had uitgeoefend, was overleden. Wat waren in die tijd turfvol ders? Of, zoals ze ook wel genoemd wer den: turftonders en tonsters. Jan ver terug dateert de 'gewoonte' van een vorst om gelden te vorderen voor het laden en lossen van goederen. Later, omstreeks 1580, waren in verschillende gewesten van ons land eigen heffingen ontstaan op onder meer bieren en gesto ken turf. Uit 1605 dateert in Holland een impost (belasting) op de verkoop van turf en kolen en in 1749 hebben de Staten van Holland en West-Friesland deze impost in een zeer uitvoerige ordonnantie vastge legd. Deze ordonnantie spreekt van 'het getal van de tonnen turf, gereekent of gemeeten na de Leijdsche tonnen of beu gel'Dat wil zeggen dat de maat die bin nen de stad Leiden gebruikelijk was, werd aangehouden. Turf tonnen Als in Bergen turf werd aangevoerd, en dat gebeurde meestal per schip via de Koedijkervaart (thans Noord-Hollands Kanaal), werd de hoeveelheid turf nauw keurig vastgesteld, zodat het juiste bedrag aan belasting kon worden bepaald. Het meten van de hoeveelheid ge schiedde door de turfvolder, die aan de loswal tonnen met turf vulde. De tonnen hadden een vaste inhoudsmaat. Ze waren geijkt. Voor het vullen van de turfton be stonden uitgebreide richtlijnen. De ge noemde ordonnantie uit 1749 vermeldt onder meer: 'dat de tonne gevuld zijnde, driemael gestooten, en als dan zodanig opgeleijt zal werden, dat geen turven booven de kant op dezelve uitsteeken, maar meest gelijk blijven, zonder enige boet- off opslagmandekens off ietwes anders daer bij te doen, alles op de boete van twee honderd guldens, bij de contra- venteurs (overtreders) te verbeuren, en voorts in het reguard van (met betrekking tot) de persoonen tot het meeten van den turf als boven geordonneerd, op poene (straffe) van daer over, als meijneedig Deze turfton bevindt zich in het NMI Museum IJkwezen te Delft, die hem in langdurig bruikleen heeft van het Amsterdams Historisch Museum (foto NMI Museum IJkwezen, Delft). 36

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 10