Bergenaren vertellen over vroeger Trees Staarink - Bruinsma David Kouwenaar is op 11 februari 1921 in Amsterdam geboren. Op 12-jarige leeftijd ontvangt hij voor het eerst een prijs bij een tekenwedstrijd. Zestien jaar oud schildert hij zijn eerste zelfportret. Op de Kunstnijverheidsschool volgt hij 's avonds tekenlessen en wordt daarna leerling aan het Instituut tot Opleiding van Tekenleraren. David ontvangt de eerste prijs bij een tentoonstelling van vrij werk. Daarna volgt hij enkele jaren onderwijs aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. In 1946 treedt David Kouwenaar in het huwelijk met de beeldhouwster Jeanne Bijlo. Hij bekleedt verschillende bestuursfuncties op het gebied van de beeldende kunst. Vele solotentoonstellingen in binnen- en buitenland staan op zijn naam. In 1992 wordt hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. 1937. Davids eerste zelfportret, geschilderd op zestienjarige leeftijd. opend over het tuinpad van David Kouwenaar schiet ik in de lach. Uit zijn groene brievenbus hangt een touwtje met aan het einde een rood plastic dekseltje. Ik weet dat David een inventieve man is en bij het openen van de deur vraag ik dan ook meteen naar zijn brievenbusuit vinding. "Kijk" zegt hij, wijzend op het keukenraam, "normaliter ligt bet rode dekseltje onder de brievenbusklep, maar bij het openen valt het dekseltje door een gewichtje naar beneden en dan zie ik meteen dat de post of de krant is geweest, ideaal bij slecht weer"Hij neemt mijn jas aan en vervolgt grinnikend "ik heb nog veel meer van die gekke grapjes in mijn huis.Onder de witte rijstpapieren bal lonlamp zak ik weg in een stoel. "Zullen we beginnen Door zijn haren strijkend vertelt David over het gezin waarin hij is opgegroeid. "Ik ben de middelste van drie kinderen; mijn zus Jeitje is de oudste en mijn broer Gerrit de jongste. Mijn vader, ook een David, werkte als redacteur bij de N.R.C. Mijn moeder, feitje Bloksma, maakte toen de kinderen wat groter waren, prachtige borduurschilderijen; ze heeft geëxposeerd in het Stedelijk Museum David Kouwenaar: "Mijn leven zie je in mijn schilderijen voorbijtrekken" 13

Bergense kroniek | 2000 | | pagina 15