Advertentie in 'De Post- en Telegraaf wereld' van mei 1910. Waarschijnlijk werden met deze gedetailleerde beschrijving van het gebouw en het dorp sollicitanten opge roepen voor de functie van directeur. Maar het is opmer kelijk dat directeur Fijn al in mei 1910 in dienst was: zijn dagagenda begint op 3 mei. (Onder ressort wordt het postgebied van het kantoor ver staan; de genoemde hoofdelijke omslag betreft een plaatselij ke belasting uit die tijd, geheven naar het vermoede of geschatte inkomen). licrgcii A. II., Post- en Telegraaf kan toor. Zie D. O. 94. Gomeeiitegebouw. De woning bevat be neden alleen ruime kelder, boven 4 kamers, zeer ruim met riant uitzicht op bosch en duin. Voorts keuken, zolder met 2 dienst bodenkamertjes. In den tuin, circa 25 X 10 M. bevindt zich een bergplaats met brand stoffen. 4 vruchtboomen. Met kantoor is open op werkdagen 15 Juni15 September 8 v.m.71/, n.m.; 10 September15 Juni 81, 2—4, 6— 71/,. Op Zon- en feestdagen 89, 12. Geen posten buiten de kantooruren. Het kantoor is zeer geriefelijk ingericht met. brandkluis. Personeel en ressort. Directeur, 1 kantoor bediende, 8 bestellers, 1 jongeling, 1 hulp postkantoor. Verkeer door sterken aanbouw vooruit gaande. Vleesch, boter, eieren en groenten zijn op het dorp zelf, goed te bekomen. Hoofdelijke omslag pl.ni. 2'/.J Kerken voor Ned. Ilerv. en K.-Kath. Jjager onderwijs, Bijz. IL-Kath. school. Alkmaar gemakkelijk en spoedig bereikbaar Landbouw, veeteelt, kunstzand.steen fabriek, melkproducten fabriek, pensionhouders. Behalve burgemeester en geestelijken heeft men hier een notaris en een dokter. 's Zomers kunstschilders en veel vreem delingenverkeer. De verlichting geschiedt door petroleum. Waterleiding. rezondheidstoestand zeer goed Fijn bedankte op 24 februari 1913 het gemeentebestuur schriftelijk voor de ver betering van zijn dienstwoning. De dag-agenda van de directeur Op de bedrijfsvoering en de zich steeds uitbreidende dienstverlening van de PTT kan in het kader van dit artikel niet wor den ingegaan. Maar directeur Fijn hield een kantooragenda bij waarin hij (of zijn kantoorbediende Ewoud Schild) alle ont vangen en verzonden dienststukken aan tekende. Uit de agenda van 1910 kunnen we de volgende wetenswaardigheden afleiden: - op 3 mei werd in Bergen aan Zee een tweede bestelling ingevoerd ad 50 cent per ronde, en op 24 juni een derde (op 8 september werden deze (seizoen)bestel- lingen weer opgeheven); - de brievengaarder te Koedijk kreeg op 10 mei een tractementverhoging van 75. Zijn jaarwedde werd daardoor 410; - op 28 mei werden Jan Vrasdonk, Cor Beeldman en Piet Hopman tot brievcn- en telegrambestellers benoemd; - in juni/juli werden in dienst genomen: een 'jongeling' voor de telegrambestel ling, een hulpbcsteller voor de 'depêche wisseling' te Oostdorp en een 'hulpjonge- ling' voor 's zondags om de 14 dagen; - aan de Directeur-Generaal werd in juli een aanvraag gezonden voor uniformbe nodigdheden van de twee jongelieden (op 10 september ontvangen van de strafge vangenis Leeuwarden), alsmede een aan vraag voor een portret in lijst van Hare Majesteit de Koningin; - op 23 september werd aan de Directeur- Generaal op diens verzoek een opgave verzonden van de geboortedatum en godsdienstige gezindte van de kantoorbe diende Ewoud Schild, alsmede van de hulpbestellers en postboden; - in de loop van dat jaar werden onder andere nog aangevraagd: een stempelkus- sen, een vlag, nummerstempels en kraag- cijfers, desinfectiedoekjes voor telefoon toestellen en een bank voor de wacht kamer. Plattegrond van de woonverdieping. De uitbrei ding van 1913 met een slaapkamer aan de ach terzijde is gestippeld aangegeven. Op de zolder verdieping was aan de voor- en achterzijde een slaapvertrek afgetimmerd. De dienstwoning is tot 1982 door de achtereenvolgende postdirec teuren bewoond; daarna werden de ruimten voor het bedrijf gebruikt. 35

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 9