1910: Post- en Telegraafkantoor met bovenwoning gebouw eleetrisch te doen verlichten, mits aanleg en onderhoud van de leidingen voor rekening van de gemeente zouden geschieden. In 1918 bleek dat er in dit Berlage- gebouw heel wat moest worden hersteld vóór de huur (in februari 1920) weer voor vijf jaar kon worden verlengd. De ge meente vroeg (en kreeg) een verhoging van de huurprijs van 1080 naar 1400. In 1930 werd het pand op het gasnet aangesloten. Inmiddels toonde het gebouw zodanige tekenen van verval dat de huur naar 1200 werd verlaagd. In 1940 werd gedacht aan een nieuw gebouw op een ander terrein, maar uitein delijk besloot de PTT tot verbouwing èn aankoop. Voor 18.000 verkocht de gemeente het gebouw aan de Staat der Nederlanden. Hendrik Fijn en zijn dienstwoning De eerste directeur van het Post- en Telegraafkantoor, Hendrik Fijn, was 47 jaar toen hij in 1910 uit Lekkerkerk naar Bergen kwam. Hi] had een groot gezin meegebracht: zijn vrouw, Cornelia Bom, had hem drie jongens en twee meisjes ge schonken. In 1910 waren die tussen 7 en 14 jaar oud. In september 1912 beklaagde Fijn er zich bij de gemeente over 'dat in zijne woning geen behoorlijke, voldoende slaapgelegenheid is. Zoals UEd. Achtb. zeker wel bekend zal zijn, bevinden zich op de door mij bewoonde verdieping slechts twee niet al te groote slaapkamer tjes, zoodat dan ook thans reeds, hoe on gaarne ook, de zoogenaamde salon tot slaapkamer moet worden gebezigd. Met 't oog op het stijgen der jaren van mijne kin deren, doet zich de wenschelijkheid voor, dat tusschen dezen eene scheiding plaats vinde en zulks is thans niet mogelijk wegens gebrek aan gelegenheid daarvoor'. Hij vraagt de gemeenteraad 'in dezen eeni- ge voorziening te willen treffen'. De gemeente-opzichter J.C. Leijen, liet een raming maken, en voor een bedrag van 347,50 werd aan de achter zijde een slaapkamer bijgebouwd, groot 2.80 bij 4.70 nt (zie de plattegrond). Ge tracht werd hiervoor bij de postdirectie een verhoging van de huursom van 6 van de kosten te verkrijgen, maar het ant woord was dat de minister daar niet licht toe zou overgaan. Beganegrondindeling volgens de bestekteke ning van 1910. De plattegrond is in de loop der jaren talloze keren gewijzigd en vergroot. Situatietekening van het terrein groot 10 aren 98 ca, dat de gemeente in 1908 van Klaas Vrasdonk kocht. Links het oude huis uit 1655, nu (het gearceerde deel) Het Sterkenhuis; midden het te bouwen postkantoor. Rechts een klein huisje dat toebehoorde aan het R.C. Parochiaal Armbestuur. Het stond op nog geen twee meter afstand van het postkantoor en ontsierde de omgeving. De gemeente werd in juni 1910 eigenaar van huisje en erf tegen ruil met geslo ten beurzen van een huis met erf toebehorend aan het Burgerlijk Armbestuur. Nog even werd getracht bij de postdirectie een verhoging van de huurprijs van f 30 per jaar te verkrijgen, maar dat werd afgewezen: het afbreken werd een zaak van gemeentebelang geacht. In 1922 zou op die plek het houten informatiekantoortje van de VVV worden gebouwd. trambaan 34

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 8