B 1910: Post- en Telegraafkantoor met bovenwoning M.P. van de Graaf óór 1908 werd de postdienst verzorgd door Jan Berends de Jonge in het hulp- postkantoor aan de Dorpsstraat hoek Schoolstraat (nu Ruïnelaan), en de tele graaf- en telefoondiensten door Piet Brouwer in zijn achteromkantoortje aan de Raadhuisstraat (zie de Bergense Kro niek van mei 1997, bladz. 16 en van mei 1998, bladz. 10). Begin 1908 neemt burge meester Jacob van Reenen een eerste actie om tot een gezamenlijke huisvesting van deze twee diensten te komen. Van Reenen heeft in Den Haag een onderhoud met de Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, de heer Popp, waarbij hij deze meedeelt dat de gemeente bereid is voor eigen rekening een terrein aan te kopen en een postkan toor te laten bouwen, als de regering bereid is er een kantoor te openen. Hij heeft een plattegrond meegenomen waar op het terrein van Nicolaas Vrasdonk staat aangegeven, gelegen in het hart van het dorp, welk terrein Vrasdonk bereid is aan de gemeente te verkopen. De Direc teur-Generaal zegt de vestiging toe, als mede een lening tegen billijke condities bij de Rijkspostspaarbank. In de gemeenteraadsvergadering van 3 februari 1908 stelt burgemeester Van Reenen voor om met de grond ook de woning van Vrasdonk te kopen. Voor het totaal vraagt Vrasdonk 4500, onder voorwaarde dat de overblijfselen van de ingestorte kapberg niet in de koop begre pen zijn. Staande de vergadering wordt Vrasdonk aan de groene tafel geroepen en ondertekent de verklaring van koop en verkoop, waarna onder het drinken van een glaasje de koop van het oudste ge bouw te Bergen, in de gevel waarvan het jaartal 1655 prijkt, wordt gesloten. In de vergadering van de gemeente raad van 5 mei 1908 betoogt Van Reenen dat het terrein, buiten de grond die het huis in beslag neemt, voldoende ruimte biedt voor de bouw van een postkantoor. Hij stelt voor 'het huis eventueel gedeel telijk te sloopen en den voorgevel met een gedeelte van het gebouw ter lengte van ongeveer 6 M te laten staan, in welk geval dit gedeelte gevoegelijk tot bergplaats van postkarren als anderszins gebezigd zal kunnen worden. Raadsbesluiten en bouw Op 30 juli 1908 besluit de gemeenteraad onder meer het volgende: - van Nicolaas Vrasdonk te Bergen aan te kopen 10 aren 98 centiaren grond met In november 1868 koopt Nicolaas Vras donk, vrachtrijder te Bergen, oud 30 jaar, op een openbare veiling in de herberg De Rustende Jager een huis met erf, tuin en bouwland, gelegen aan de Oude Prinsweg op de hoek van het Achterpad. Verkopers zijn Cornelis en Gerrit Roosloot. Klaas betaalt voor zijn nieuwe eigendom een bedrag van f 1305. Hij kan niet bevroeden dat later uit dit bezit twee belangrijke Bergense panden zullen voortkomen: het Bergens museum Het Sterkenhuis en het postkantoor van Berlage. Over Het Sterk enhuis is al veel bekend; over de voorge schiedenis en de eerste jaren van het postkantoor kan het volgende worden ver teld. Nicolaas Vrasdonk, die in 1908 zijn grond aan de gemeente verkocht voor een post- en telegraaf kantoor. Hij stond bekend als 'Klaas de Post' omdat hij (vanaf 1885) de postzakken tussen Bergen en Alkmaar had vervoerd (foto mevr. M. Fois, Alkmaar). daarop staand gebouw, perceel kadastraal bekend: sectie A nr. 1212, voor de prijs van 4324; - op de aangekochte grond een postkan toor met directeurswoning te bouwen tot een bedrag van ten hoogste 15.000; - gebouw en grond voor tien achtereen volgende jaren aan het Rijk te verhuren voor een huur van 1080 per jaar; - het tegenwoordige gebouw met de grond aan Nicolaas Vrasdonk onderhands te verhuren tot de datum van sloop van het gebouw (zoals uit de geschiedenis van Het Sterkenhuis bekend is, werd de woning niet gesloopt); - voor de betaling van de koopsom en de stichtingskosten een lening aan te gaan van ten hoogste een en twintig duizend gulden tegen een rente van ten hoogste vier procent; - het geld tijdelijk op te nemen bij de Nederlandschc Bank tegen belening van de aandelen der gemeente in de Stoom tramwegmaatschappij Egmond-Alkmaar- Bcrgen. De Rijksbouwmeester had intussen het terrein goedgekeurd en een schetsont werp gemaakt, maar het gemeentebestuur kon zich niet met het plan verenigen. Op 30 januari 1909 zond het aan de Directeur- Generaal een plan ter goedkeuring dat op voordracht van Jacob van Reenen door de Amsterdamse architect H.P. Berlage was uitgewerkt. Na het fiat van de Directeur- Generaal volgde op 13 juli 1909 de aanbe steding. De bouw werd voor 13.499 gegund aan Willem Stroomer te Driehui zen (gem. Zuid- en Noord-Schermer), die het gebouw op 1 februari 1910 opleverde. Het nieuwe postkantoor ging per 1 maart 1910 over naar het Rijk. Op 21 april van dat jaar werd het in gebruik genomen. Het huurcontract met het Rijk was gete kend door burgemeester J. van Reenen en J. Swaan, wethouder. Perikelen Het bezit van het postgebouw heeft de gemeente al in de eerste jaren de nodige hoofdbrekens bezorgd. Al op 15 februari 1910 deelde de burgemeester in de verga dering van B. W. mede dat het dringend nodig was dat in het gebouw kachels ge stookt zouden worden. In verband hier mede moest iemand worden aangesteld die de zorg daarvoor op zich nam. Voorlopig had hij J. Rijniersce hiermee belast tegen een beloning van 1,50 per week. In 1913 werden de petroleumlampen verwijderd. De inspectie had besloten het 33

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 7