Van de voorzitter Dit is een bijzondere Bergense Kroniek. Bijzonder, omdat onze eindredacteur Bob van de Graaf heeft besloten na dit nummer zijn taak neer te leggen. Dat is even schrik ken en slikken, omdat op zo'n moment opnieuw duidelijk wordt hoeveel Bob voor elkaar bracht en hoezeer hij zijn stempel op ons blad heeft gedrukt. Op onze eerste ledenvergadering werd aangekondigd dat de HVB een eigen perio diek ging uitbrengen. Maar hoe of wat, daar over bestonden slechts vage ideeën. Ons bestuurslid Henk Min had Bob van de Graaf geïntroduceerd en die bood gaarne zijn dien sten aan. Hoeveel die waard zijn geweest hoef ik u niet te zeggen. I\la het verschijnen van ons eerste nummer in mei 1994 ontvin gen we allerlei complimenten over ons blad. En ik haast me te schrijven dat ook onze gra fische vormgever Gustaaf Verburg in die complimenten mag delen. Met zijn enthousiasme voor dit werk wist Bob ook anderen aan te steken, en dat weer spiegelt zich in het blad. Daarna is het steeds verder bergopwaarts gegaan. Bob ontpopte zich als een duizendpoot; zo deed hij niet alleen de eindredactie maar hield zich ook bezig met alle onderdelen van het productieproces. Nu hij ervoor kiest op rijpe leeftijd met zijn werkzaamheden voor onze Kroniek te stoppen, past het ons hem vanaf deze plaats hartelijk te danken voor alles wat hij gedaan heeft. Ons blad kan immers alleen bestaan dankzij de vrijwillige inzet van medewerkers als hij. Toch geloof ik niet dat Bob's mede werking aan de Bergense Kroniek hiermee werkelijk ten einde is. Zijn al genoemd enthousiasme heeft blijkbaar ook op hemzelf zijn uitwerking niet gemist: verschillende artikelen van zijn hand getuigen hiervan. Als auteur houdt Bob vast en zeker het laatste woord... Namens de redactie Bert Veer 30 Op dit moment van schrijven heeft onze vereniging in samenwerking met de gemeente Bergen net de 200-jarige herdenking van de Slag bij Bergen van 19 september 1799 achter de rug. Deze stijlvolle herdenking begon met de dodenherdenking 'Panichida' bij het Rus senmonument, waarbij de Russische ambassadeur, de Koninklijke Landmacht, de burge meesters van Bergen en Schoort en onze HVB bloemen gelegd hebben. Als overige gasten hebben wij onder andere mogen begroeten de Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, vertegenwoordigers van de Engelse en Franse ambassades en nog vele anderen. Zowel tijdens de 'Panichida' als bij het daarop volgend herdenkingsconcert konden velen genieten van de bijzondere kwaliteiten van het Noord-Hollands Byzantijns Mannen koor. Al met al een bijzondere, stijlvolle herdenking, waartoe vele bestuurs- en oud-bestuurs leden hebben bijgedragen, voornamelijk onze herdenkingsprojectleider Harry van Grol. Uit eigen ervaring kon ik constateren dat een dergelijke happening toch wel heel veel tijd en energie eist. Mijn hartelijke dank voor aller inzet! Het leven gaat gewoon door en daardoor kom ik op een geheel ander onderwerp. Zoals in onze jongste Nieuwsbrief werd vermeld, gaat onze huidige eindredacteur, Bob van de Graaf, na vanaf het begin deze functie te hebben vervuld, wat gas terug nemen en hebben we mevrouw Roosannie Kromhout bereid gevonden de eindredactie van Bob over te nemen. Op deze plaats wil ik, namens al onze 1300 leden, Roosannie van harte welkom heten en Bob graag van harte bedanken voor zijn enorme inzet voor onze Bergense Kroniek. 1/l/e hopen dat hij nog lang als auteur artikelen zal blijven schrijven. Omdat Bob meer deed dan alleen de eindredactie voeren, hebben we in de Nieuwsbrief een oproep geplaatst voor iemand die de hoofdredactie wil ondersteunen. Ik hoop dat u als lezer die zich aan de hand van de criteria enigszins aangesproken voelt en graag af en toe actief hieraan wilt meewerken, zich bij de redactie wilt melden (zie colofon van dit blad). Per slot is het actief meewerken aan een van de beste historische verenigingsbladen van Nederland niet niks en er zal een geheel nieuwe en interessante wereld voor u open gaan. Binnen onze 1300 leden moeten er toch wel enkele mensen zijn die dit kunnen en willen! Tenslotte wil ik al onze leden er attent op maken dat wij, als vereniging, een bijzonder leuk en mooi boekje hebben uitgegeven, namelijk een gids over de veldslagen van 1799 in Bergen en omgeving in woord en beeld. Tevens kunt u dit boekje gebruiken als gids voor wandel- en fietsroutes langs de historische locaties, waarbij u van iedere plek een uitgebrei de beschrijving vindt van hetgeen daar in 1799 heeft plaats gevonden. Van de Vara-radio- boekbespreking kregen wij een enthousiaste 10 voor dit prachtige, in vierkleuren gedrukte boekje. We hebben er rekening mee gehouden dat al onze 1300 leden dit boekje, dat maar f 10 kost, aanschaffen, en dat is helaas nog niet gebeurd. Als u geïnteresseerd bent in de geschiedenis van ons dorp, en dat mogen we wel aannemen, dan moet u dit boekje beslist in uw bezit hebben. U helpt niet alleen uzelf ermee, maar ook uw eigen vereniging. Het is overigens ook een origineel cadeau voor uw kennissen en buren. Voor de genoemde 10 kunt u het bij de Bergense boekwinkels en de VVV afhalen. Wij rekenen op u! Als u dit blad heeft ontvangen, zal het niet lang meer duren of wij gaan samen het nieu we millennium in. Namens het bestuur wens ik u allen een gezond en een goed 2000 toe. Job Hardeman

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 4