Belevenissen van een Bergenaar, door Joh. (Joop) Ranzijn, ISBN 90-73304-65-2, verkoopprijs 34,95 ledereen heeft zo zijn herinneringen aan vroeger. Goede herinneringen worden gekoesterd, en dat wat minder goed heeft uitgepakt wordt het liefst vergeten. In zijn boek 'Belevenissen van een Bergenaar' is Joop Ranzijn heel wat verder gegaan door 01 zijn herinneringen in boekvorm uit te geven. Daarmee gunt hij de lezer een blik in een bestaan dat niet altijd over rozen ging. Maar gewapend met lef, doorzet tingsvermogen en een dosis humor zocht Joop Ranzijn zijn weg in het Bergen van vroeger tijd. Ruimhartig vertelt hij ons over zijn wedervaren, zowel privé als zake lijk. Het gaat daarbij vooral over de alle daagse dingen, zoals de familieband en de woon- en werkomstandigheden. Met die verhalen over het 'gewone' leven heeft hij (wellicht onbewust) een stukje sociale geschiedenis over ons dorp geschreven, waarin ook de verzuiling goed herkenbaar is. Zo verhaalt hij over zijn katholieke medeburgers die vertelden: '(...)ik breng ze liever naar het kerkhof dan dat ze met een andersdenkende gaan trouwen. Al lezend zijn we getuige van zijn bestaan als boer, de overstap met zijn broer Jaap naar het loonbedrijf en het begin van zijn eigen bedrijf. Met een ploegje van vijf man en een oude rooie Volkswagen wordt de basis gelegd voor wat later zal uitgroeien tot een miljoenen bedrijf. Over lef gesproken! Als lezer moet je wel thuis zijn in dit Bergen van vroegerin zijn verhalen roept Joop Ranzijn heel wat oude Bergenaren terug in herinnering. Het laatste hoofdstuk over 'Oude namen' is nostalgie pur sang. Hier passeert onder andere de hele (met name katholieke) Berger middenstand de revu. Tenslotte een kleinigheid: waar Joop schrijft over de Zakendijk en de Klaas en Evendijk gaat het toch echt om het Zakedijkje en de Klaassen en Evendijk. Ook dat is oud Bergen. Het neemt niet weg dat Joop Ranzijn als schrijver ons een kostelijk boek heeft nagelaten over het Bergen van deze eeuw. Daarom geldt het advies: kopen voor het te laat is. Historische Vereniging Bergen NH Opgericht 15 juni 1993 Bestuur: Job C. Hardeman, voorzitter Jaap Kroon, secretaris Frans G. Thomas, penningmeester; contact persoon Werkgroep Histon Henk J. Min, programma-commissaris Jan Balkema, coördinator Werkgroep Verspreiding drukwerken Harry van Grol, projectcoördinator '1799- 1999' Adres verenigingssecretariaat: Eikenlaan 12 1861 GV Bergen NH telefoon 072 - 581 33 39 Ledenadministratie en verkrijging voorgaan de nummers: St, Antoniusstraat 13 1861 LD Bergen NH telefoon 072 - 581 23 34 Men kan lid worden van de vereniging door opgave bij de penningmeester. Men ont vangt dan een acceptgirokaart. Ook kan men de contributie 22,50 per jaar, méér mag ook; leden buiten Bergen 27,50) stor ten op girorekening 76 62 79 ten name van 'Historische Vereniging Bergen NH' te Bergen NH. Giften kunnen eveneens op bovengenoemde rekening worden gestort. Bij 'mededelingen/omschrijving' s.v.p. contributiejaar vermelden, resp. 'gift'. Werkgroepen van de vereniging: Excursies o.l.v. Pietertje Borggreve-Kuiken, telefoon 589 78 95 Eldert Groenewoud Riet Rotthier-Vroling Leo Rotthier José Siebers-Faber Cees Winder Verspreiding drukwerken Lau Vrasdonk Rie van Baar-Groenewoud Nico Bijl Dick Broers Jan Duyves Eldert Groenewoud Piet Hoogcarspel Nel Jannink-Telkamp Hans Jannink Louis Klaver Jan Louter Piet Mooij Jan Oldenburg Henk Schotten José Siebers-Faber Jan Swaan Wim Taapken Truus Winder-Vrasdonk Renate Woudstra-Mooij Historisch Kadaster Bergen Henk Min, telefoon 581 59 22 Historisch Onderzoek (Histon) Maaike Mulder, coördinator Marion Eisma Joke Wolschrijn Redactie Bergense Kroniek zie voorin het blad 56

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 30