Van de boekenplank A.A. Veer In de afgelopen twee jaren is bij de Bergense uitgeverij BV Bonneville een aantal bijzondere boeken verschenen. Bijzonder, niet alleen omdat ze door Bergenaren dan wel oud-Bergenaren zijn geschreven, maar ook omdat de verhalen zich goeddeels in Bergen hebben afgespeeld. Redenen genoeg om daar in de Bergense Kroniek bij stil te staan. Mocht na het lezen van deze aankondigingen uw belangstelling zijn gewekt, dan kunt u bij de Bergense boekhandelaren terecht. Aafje; historische roman over het leven van Aafje Bekker, door Ria Baltus- Beerends, ISBN 90-73304-55-5, verkoop prijs f 34,95 In dit boek beschrijft de auteur het bewo gen leven van haar schoonmoeder. Met in gedachten de blijkbaar onvermijdelijke stereotype grapjes over schoonmoeders, is het hartverwarmend te merken met hoeveel respect en genegenheid Aafje in dit boek tot leven komt. Het verhaal is een mix van werkelijkheid en fictie. De gene alogieën van de zes voorgaande genera ties van Aafje zijn tot in het eind van de 17e eeuw nauwkeurig uitgeplozen. In combinatie met die officiële gegevens is het verhaal 'aangedikt met wat verbeel ding', zoals Ria Baltus zelf zegt. Gelukkig is die verbeelding zorgvuldig gedoseerd, waardoor het niet is gaan zweven maar levensecht is geworden. Voorafgegaan dooi een stamboom is het boek in twee delen gesplitst. Deel 1 bevat het levensverhaal van Aafje, vanaf haar geboorte in 1886 tot aan 1929 als ze in Amsterdam net weduwe geworden is. In deel 2 beschrijft Ria haar persoonlijke herinneringen aan Aafje Baltus-Bekker, die in 1939 naar Bergen verhuisde en haar intrek nam in 'Huize Liana' aan de Ruïne laan (hoek Beemsterlaan). Die herinnerin gen beginnen als zij verkering krijgt met Aafje's jongste zoon Piet. Vervolgens maakt ze ons deelgenoot van allerlei bele venissen, zoals dansen met Piet in De Rustende Jager, het terras van De Oude Prins met kelner Kluft, tot aan haar huwe lijk met Piet en de geboorte van de kinde ren. In die verhalen heeft Aafje, tot aan haar overlijden in 1964, nadrukkelijk haar rol als begripvolle, zorgzame (schoon)- moeder en oma. Tenslotte wordt in het nawoord een familieraadsel opgelost. Ria zegt over haar boek: Ik heb het levensverhaal van Aafje opgeschreven om een monument voor haar op te richten en haar in onze herinneringen levend te hou den. Wat mij betreft is ze daar uitstekend in geslaagd; ik heb het boek in één adem uitgelezen. Uit de vlucht gegrepen, door Antonie van Ulsen, ISBN 90-733-4-62-8, verkoopprijs f 59,90 Op aandringen van zijn kinderen en vrien den heeft Van Ulsen de 'borreltafelverha- lenuit zijn vliegend bestaan te boek ge steld. Die arbeid heeft geresulteerd in een welhaast alles omvattend verhaal over de geschiedenis van de Nederlandse lucht vaart. Beginnend met zijn kinderjaren vol gen allerlei gebeurtenissen elkaar in rap tempo op, tot aan de overpeinzingen over de luchtvaart met zijn zojuist gepen sioneerde zoon Ronald in september 1997. Wat daartussen ligt is een bevlogen mensenleven in dienst van de vliegerij. Voor Bergen is Van Ulsen zeker geen onbekende naam; de hoofdstukken 10, 11 en 12 maken duidelijk waarom. Daar beschrijft 'Toon' van Ulsen hoe hij in 1939 tijdens de mobilisatie werd overgeplaatst naar het nieuwe vliegveld Bergen. Aan geduid als 'vliegenier van de Nassaulaan' maakte hij het bombardement op het vliegveld mee en raakte gaandeweg be trokken bij de verzetsbeweging. In de aan geduide hoofdstukken wemelt het van bekende Bergense namen uit die tijd, zoals: dokter Blok, Charley Postma, Jan Walter, dokter Hein Poot, de smid Martin, Dick Luiting enzovoort. Bij de bevrijding van Bergen trad 'Toon' van Ulsen op als plaatselijk commandant van de Binnen landse Strijdkrachten. In ons Themanum mer 1: Bergen '40-'45 zijn daarover ver schillende foto's terug te vinden. Aan het boek is een bijlage (nr. 3) toegevoegd, met 53 foto's van allerhande 'kisten', vanaf 1922 tot heden. Voor de vliegtuig liefhebber dus... De nieuwste avonturen van Jan Klaassen, door Frans Otten, ISBN 90-73304-59-8, verkoopprijs 12,50 Jan Klaassen behoeft geen nadere uitleg als figuur uit de Nederlandse poppenkast. Wie van ons herinnert zich geen spannend avontuur waarin hij de hoofdrol speelde? De avonturen van Jan Klaassen in dit boekje werden geschreven door onze plaatsgenoot Frans Otten, waarmee hij jaren geleden een door het Noordhollands Dagblad uitgeschreven prijsvraag won. Daardoor werd deze uitgave in 1947 als stripverhaal in de krant gepubliceerd. Nu meer dan vijftig jaar later blijkt het verhaal nog even sprankelend te zijn en niets aan kracht te hebben ingeboet. Dus alle reden voor een afzonderlijke uitgave van deze strip. In 101 afleveringen vertelt Otten (op rijm) over de vlucht van Jan Klaassen uit de poppenkast in Amsterdam en zijn omzwervingen door Noord-Holland, waar bij ook de Alkmaarse kaasmarkt in beeld komt. Zijn avonturen eindigen tenslotte door de hereniging in Amsterdam met zijn vrouw Katrijn. Een happy end in een ijzer- sterke klucht. Open gedichten, ISBN 90-73304-56-3, ver koopprijs f 19,90 Tien leden van de Poëziesalon Bergen publiceren hun recente dichtwerk in deze bundel, geïnspireerd door ons dorp als bekend centrum van kunst en cultuur. In het spoor van bekende Bergense dichters als Herman Gorter, Adriaan Roland Holst, Gerrit Kouwenaar, Neeltje Maria Min enzovoort, treden zij met hun poëzie naar buiten: humoristisch, emotio neel, mooi. vervolg op bladzijde 56 55

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 29