Bouwkundige erfenissen uit de Duitse bezettingstijd gende taken uitgevoerd, zoals kleding- en schoeiselreparatie. Achter dit gebouw bevindt zich een schuilkelder, die bij een eventuele luchtaanval onderdak moest bieden aan het bedienend personeel. Van hieruit was tevens een rechtstreeks pad naar de Ncsdijk. De brede toegangsdeu ren aan de Doorntjeszijde zijn door de naoorlogse gebruikers aangebracht. De voormalige Jan Hoogervorstkleuter- school De in februari 1999 gesloopte Jan Hoo- gervorstkleuterschool had een mysterieus oorlogsverleden. Het uiterlijk deed denken aan een dependance van de Van Reenen- school en voor het publiek heette het een smeerstation voor legervoertuigen te zijn. In werkelijkheid was het een stallings- en afstelgebouw voor radiopeilwagens. Zeer gespecialiseerd personeel trachtte met deze voertuigen geheime zenders op te sporen. Voor de illegaliteit een geduchte tegenstander. Op de 3'Am brede en 5 m hoge garagedeuren in de kopgevels waren, ter camouflage, ramen aangebracht in twee verdiepingen, zodat het uiterlijk op geen enkele manier de indruk wekte dat het hier om een militaire garage ging met een zeer strategisch doel. Het raadsbesluit van 28 november 1947 vermeldt de aankoop van het voor malig smeerstation van de Duitse Weer macht van het Bureau Oorlogsbuit voor 1.250. Dit gebouw werd bestemd om, na een verbouwing op kosten van de ge meente, te worden verhuurd aan de Vereniging voor Volksonderwijs, afdeling Bergen. Aan de hand van een ontwerp van de heer T. van der Meijden is dit gebouw tot kleuterschool verbouwd. De naam Jan Hoogervorst Kleuterschool is ontleend aan één van de voorvechters voor het openbaar onderwijs in Bergen. In 1957 is dit gebouw als Openbare kleu terschool weer aan het bezit van dc gemeente Bergen toegevoegd. Bijzonder is dat dit gebouw, in tegen stelling tot Doorntjes 22, zonder scherf- vrije muren en overkapping, in de tradi tionele Nederlandse bouwwijze is opge trokken. Huize Glory Boven op het Russenduin is de toren van Huize Glory, voorheen Bio Vacantieoord en daarvóór woonhuis van de familie A. Janssen, van verre af zichtbaar. Door de toren met tweederde, ongeveer 7 m, te verhogen had de bezetter op de Atlan- tikwall een geweldig observatorium over de wijde omtrek. Zo werd een duidelijk stuk oorlogsverleden aan de skyline van ons kustdorp toegevoegd. In 1957 is de huidige bekroning bovenop de toren geplaatst Twee hand waterpompen Door hun exotisch uiterlijk zou men niet vermoeden dat de volgende objecten ook een erfenis uit de jaren '40-'45 zijn. In een wat oriëntaals aandoend koepelvormig gebouwtje op dc vlakte Thabor ten noor den van Bergen aan Zee in het Provinciaal Duinterrein was een handwaterpomp geslagen. De militairen die in de bunkers in de nabijgelegen zeeduinen waren gele gerd, konden van hieruit worden voor zien van drink- en waswater. De pomp is haast direct na de oorlog verdwenen. Op het erf achter de boerderij De Fransch- man bevond zich eenzelfde gebouwtje, waarin de pomp nog jaren heeft gefunc tioneerd, doch dat gebouwtje is inmiddels gesloopt. Hangar Het laatste object in deze serie zal naar mijn weten door velen nog nimmer ge zien zijn. Het ligt dan ook ver van de bewoonde wereld, achter het voormalig vliegveld aan dc ringsloot van de Berger- meer, nabij de Philistijnse molen. Het was een verwarmd gebouwtje met plaats voor één éénmotorige jager, een 'Einjager Warmehalle'. Ter camouflage van deze hangar moest gepleisterd terugspringend metselwerk (de muren zijn 55 cm dik) de vensters suggereren, met daarnaast pleis terwerk als waren het de bijbehorende luiken. Zelfs de strekken (ook wel hanen kammen genoemd) boven de pseudoven- sters ontbreken niet. Rond het gebouw schijnen houten koeien en hoenders te hebben gestaan om zo de indruk van agrarisch gebruik te vestigen.Het gebouw is nu wel als agrarische bergplaats in gebruik, maar is door de tand des tijds deerlijk aangetast. Naar mijn mening zou hooguit laatst genoemd gebouw het predicaat van 'monument uit het oorlogsverleden '40/'45' verdienen. Een grondige restaura tie is dan wel noodzakelijk. De samenstelling van dit artikel is slechts mogelijk geweest door de medewerking aan interviews van vele oudere Bergenaren, waarvoor mijn hartelijke dank. Wie weet...? 'Het pand van blz. 22, 6e jaargang nr. 1', aldus schrijft Bergenaar Y. Elders, thans in Franeker woonachtig, 'stond aan de Jan Oldenburglaan, gaande in oostelijke rich ting rechts. Het is m.i. niet meer als zoda nig bestaand'. De heer Elders heeft gelijk. Eline van Leeuwen, wonend in Amster dam, schrijft: het is een twee-onder-één- kap-woning aan de Jan Oldenburglaan, gebouwd in 1919 en afgebroken ten be hoeve van het 'Drieluik'. Evenzo correct is de lange brief van Leo Leering in Agincourt, Ontario, Canada. Hij woont daar al ruim 40 jaar, maar kent zijn Bergen nog als de beste. Ook Th.J. Brommer uit Bergen weet de redactie een aantal bijzonderheden te mel den. Hij besluit met de bemerking dat hij er zich enorm om heeft vermaakt dat dit 'raadsel' werd opgenomen. Immers de bron voor zijn bijzonderheden is de Bergense Kroniek van november 1995. Daarin staat op bladzijde 43 in de rubriek Toen en Nu hetzelfde pand uitvoerig ver klaard! 'Ik vrees dat de eindredacteur even niet goed heeft opgelet', zegt de heer Brommer. En zo is het. Toch maar de volgende opgave (nog niet eerder in de Kroniek gepubliceerd). Wie weet bijzonderheden te melden over hetgeen op de bijstaande foto wordt getoond. Als u eens goed rondkijkt in het dorp, niet ver uit het centrum, kunt u althans het huis zeker vinden. Uw ant woord graag per brief aan het redactie adres, zie voorin de Kroniek. 54

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 28