de zijn stenogram uit tot een lijvig bock van 290 pagina's, een monument ter nage dachtenis aan de kunstenaars van de Bergense School. Aan de wanden van zijn woning aan de Ncsdijk hingen de werken van zijn schildersvrienden. Boven de schouw het bekende doek van A. Colnot, 'Oude Hof in de sneeuw', thans eigendom van de gemeente Bergen. Aan een andere wand hing een grote aquarel van zijn vriend Leo Gestel, een bloemstilleven. Voorts herinner ik mij een doek van Van Blaa- deren, voorstellende een zonnige tuin. In een ander vertrek hing onder meer een klein olieverfschilderij, voorstellende een staande vrouw bij een hangklok, van Koos Stikvoort, welk juweeltje inmiddels een halve eeuw mijn kamer siert. Met het echtpaar Boendermaker was Klomp ook zeer bevriend. Maar niet alleen onder de schilders had hij vrienden: ook onder de andere Bergenaren mochten velen zich zijn vriend of vriendin noe men. Hoe groot zijn vriendenkring was bleek duidelijk toen hij in december 1935 zijn zilveren huwelijksfeest vierde in de grote zaal van de Rustende Jager, die op die avond zo goed als gevuld was. De laatste jaren In de oorlog moest een groot deel van de Bergense bevolking op last van de Duitsers het dorp verlaten. Ook Klomps huis werd door de Duitsers gevorderd. Van oktober 1943 tot november 1945 woonde hij in Alkmaar boven de dames modezaak van Liencsch in de Langestraat. Zijn laatste levensdagen lag Klomp op zijn ziekbed, waar ik hem nog menigmaal bezocht. Hij overleed in Bergen op 19 februari 1947. De dag waarop hij werd begraven was zo koud, dat besloten werd de toespraken in de Ruïnekerk te houden. Daar heb ik namens vrienden en collega's een laatste groet gebracht. De belangstel ling was ovei weldigend. Dat de gemeen teraad van Bergen een belangrijke straat in het dorp de Dirk Klompwcg noemde heeft Klomp dubbel en dwars verdiend. Circa 1930 werd in Bergen een actie gehouden voor de aankoop van het duinreservaat. Dirk Klomp toonde aan de hand van een grote kaart om welk gebied het ging. Onder de belangstel lende aanwezigen herkennen we, vlnr. nr. 2: D. Kouwenaar, nr. 3: J. Sanderoos, nr. 6: J.B. Weijand, nr. 8: G.N.T. Diesfeldt, nr. 9: M.J.M. Wiegman, nr. 10: A.J.G. Colnot, nr. 11: Frans A.H. Otten, nr. 13 D.L. Beijneveld en nr. 14: mevr. J. Dekker-Maathuis (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). 51

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 25