(1883 - 1947) Herinneringen aan Dirk Klomp Frans A.H. Otten In de geschiedenis van Bergen in de eerste helft van deze eeuw is Dirk Klomp een niet te verwaarlozen figuur. Hij leefde hier van 1910 tot 1947, slechts onderbroken door een ver blijf in Alkmaar van 1943 tot 1945. De laatste twintig jaar van zijn leven was hij mijn colle ga in de journalistiek en mocht ik mij één van zijn beste vrienden noemen. ::jirk Klomp, geboren te Alkmaar op 1 februari 1883, was afkomstig uit een links georiënteerd arbeidersgezin. In zijn jonge jaren was hij een geestverwant en volgeling van de bekende dominee F. Do- mela Nieuwenhuis die later, mede dankzij de bemoeiingen van Klomp, een stand beeld kreeg in Amsterdam. Dirk Klomp was een echte selfmade man: hij begon zijn maatschappelijke loopbaan als markt koopman en marskramer. Dat wilde hij later best weten, hij schaamde zich geens zins voor zijn komaf. Zo stond hij met een weegschaal op de kermis. Toen we op een keer in Egmond op het journalistieke pad waren vertelde Dirk mij het volgen de: 'Ik reed hier eens met mijn handkar vol koopwaar, potten en pannen en zulk gesnor langs de huizen; de vrouwen die rond mijn kar kwamen staan vroegen mij wat dat voor dingen waren, wijzend op de rollen toiletpapier, waarop ik zei: dat is papier waarmee je papillotjes in je haar kunt draaien. En de rollen toiletpapier gingen als warme broodjes over de toon bank'. Dirk Klomp en de Alkmaarsche Courant Hoe kwam deze marktkoopman in de journalistiek terecht? Jongens in Alkmaar wisten destijds dat ze van de krant een kwartje kregen als ze met een bruikbaar bericht kwamen. Dirk kwam zo vaak met een nieuwtje bij de Alkmaarsche Courant, dat de heer Krak sr., eigenaar en directeur van het blad, in hem een geboren journa list zag, een jongen die aanvoelde wat nieuws was. Nu, een nieuwsjager is Dirk Klomp in zijn loopbaan altijd geweest. En zo kwam Klomp op uitnodiging van de heer Krak sr. als verslaggever bij de Alkmaarsche Courant. Dat hij de Ne derlandse taal niet feilloos beheerste was niet zo'n bezwaar. Hij was op 22 decem ber 1910, twee maanden nadat hij zich in Bergen had gevestigd, te Alkmaar ge trouwd met de onderwijzeres Trientje Zult (geboren Bovenkarspel 1887, overle den Bergen 1978). Zijn vrouw schreef niet alleen foutloos, maar had ook een prach tig handschrift. Het handschrift van Dirk was meer een soort spijkerschrift, dat Het was destijds gebruik, dat tijdens de Aikmaarse kermis artiesten optraden in de café's. In 1928 was het de telepaat Maloitz die optrad in de bovenzaal van café Centraal aan het Hofplein. De eindop dracht was, dat hij een glaasje ranja moest aanbieden aan 'Truitje', het borst beeld van Geertruida Bosboom-Toussaint. Daarbij werd deze foto gemaakt, waar op van links naar rechts: Dirk Klomp, Frans Otten, een onbekende journa list, Maloitz, de heer Berkhouwer van café Centraal, en nog twee journalisten.

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 23