Grondbelasting en onroerend goed in Bergen in de jaren 1875 - 1904 registers van 1879 opgenomen. De aan duiding van de straat of wijk komt in alle registers voor, behalve in de Uitkomsten 1879, en is het meest uitgebreid in het register 1897. Zoals hiervoor al is vermeld, zijn de Uitkomstenregisters van de herziening van 1879 het meest volledig, omdat alle toen bestaande percelen daarin zijn opge nomen. Als illustratie is dan ook een bladzijde uit dit register betreffende Bergen opgenomen. De registers van Uitkomsten lijken veel op de in 1832 door het Kadaster samengestelde pcrceellijsten die de bena ming Oorspronkelijk Aanwijzende Tafels (OAT) hebben gekregen en die een belangrijke bron vormden voor de in 1990 verschenen Kadastrale Atlas van Bergen. Vergeleken met deze OAT's geven de Uitkomsten soms minder, soms meer informatie. Zo ontbreekt in alle Uitkomsten de beroepsaanduiding van de eigenaren. Terwijl de OAT's alle percelen, gebouwd en ongebouwd, bevatten, geven de Uitkomsten van 1873 en 1897/1904 alleen informatie over de gebouwde per celen. De Uitkomsten van 1879 (onge bouwd) zijn in dit opzicht wél volledig: omdat de ondergrond van gebouwde per celen meetelde voor de belastbare op brengst ongebouwd, zijn naast de onge bouwde ook de gebouwde eigendommen opgenomen. Anderzijds bevatten met name de Uitkomsten van 1897 een vrij nauwkeurige aanduiding van de plaatselij ke benaming door opgave van straat en huisnummer. Daardoor is een koppeling mogelijk met het bevolkingsregister, dat meestal ook per straat of wijk is ingericht en een opgave bevat van de bewoners van het perceel. Net als de OAT geven de Uitkomsten een momentopname weer. In verband daarmee is vooral bij de ongebouwde eigendommen de aanduiding van de soort eigendom een gegeven met betrekkelijke waarde. Immers, een perceel dat in het ene jaar als weiland werd aangeduid kon in het volgende jaar zijn omgevormd tot bouwland. 4. De kadastrale plans uit de jaren 1881- 1889 Ten behoeve van de herziening-ongebouwd (1879) zijn handgetekende kopieën ver vaardigd van de kadastrale plans (de bij bladen) met de toestand van circa 1880(4). Omdat de herziening pas in 1889 kon worden afgerond, vonden in de loop van deze jaren bij veel percelen mutaties plaats, die in de plans zijn verwerkt. Deze plans uit de jaren 1880 zijn qua uiterlijke vorm en geboden informatie uiteraard goed vergelijkbaar met de kadastrale minuutplans van 1832. Wel zijn veel per ceelnummers van 1832 op de herzienings plans uit de jaren 1880 vervangen door hogere nummers als gevolg van splitsing of vereniging van percelen. 5a. Gebouwde eigendommen in Bergen in 1875 en circa 1900 De registers van de herziening 1873 zijn vastgesteld in 1875, die van 1897 bij- Het register van Uitkomsten van de herziening van 1879, linker pagina, met gegevens over per celen in sectie A nummers 799 en volgende. Toelichting op de gegevens per kolom: 1-2: Art(ikelnummer): dit is het nummer in de kadastrale legger, waaronder de eigenaar van het perceel (de belastingplichtige) is geregis treerd, met alle op zijn naam staande percelen in de gemeente, die met een volgnummer zijn vermeld. 3: Perceelnummer (N.B. vergeleken met het beginjaar 1832 zijn veel perceelnummers verval len als gevolg van splitsing of vereniging en teruggekeerd als hogere nummers). 4: Oppervlakte, gespecificeerd in hectaren (H), aren (A) en centiaren/vierkante meters (C). 5: Soort eigendom: bij ongebouwde eigendom men bijvoorbeeld weiland of bouwland, bij gebouwde eigendommen meestal huis en erf (N.B. bij gebouwd is hier tevens vermeld de belastbare opbrengst 'gebouwd' van de herzie ning 1873). 6-10: Deze kolommen spreken voor zich. 11: Belastbare opbrengst, berekend door het bedrag in kolom 10 te relateren aan de opper vlakte van het perceel in kolom 4. 12-13Naam en woonplaats van de eigenaar. Op de niet-afgebeelde rechter pagina: 13: Naam en woonplaats van de eventuele nieu we eigenaar. Omdat de herziening een aantal jaren duurde, zijn nogal wat percelen van eige naar verwisseld. 14: Nieuwe perceelnummers: als een perceel werd gesplitst of samengevoegd met een ander perceel, verviel het bestaande nummer en kreeg het een nieuw, hoger nummer. 15: Aantekeningen: meestal blanco gelaten. Gedeelte van het kadastrale plan van sectie A blad 2, getekend circa 1880 en bijgehouden tot en met 1887, waarop een deel van de bebouwde kom is weergegeven.

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 20