Bergenaren vertellen over vroeger steeds verhuizen. Wij kregen drie kinde ren, een meisje en twee jongens, die alle drie goed terecht gekomen zijn. Mr. Zeiler pauzeert even, intussen drin ken we een kop thee en dan vertelt hij verder. "Na de bevrijding ben ik advocaat van de Gemeente Bergen geworden. Ter voorko ming van belangenverstrengeling heb ik hiervoor in 1962 bedankt. Dit vanwege het feit dat mijn echtgenote namens Bergens Belang plaats nam in de gemeen teraad. Van de VVV in Bergen ben ik secreta ris en waarnemend penningmeester ge weest en van het in 1953 opgerichte VVV in Bergen aan Zee een tijd bestuurslid. In mijn advocatenpraktijk is mij vaak de vraag gesteld: Wat denkt u, heb ik kans op een goede afloopMijn ant woord was dan steevast: "Eén bijvak ben ik bij mijn studie vergeten en dat is waar- zeggen. Pirolavlakte Vanwege mijn bestuursfunctie bij de ver eniging Nieuw Bergen, heb ik als adviseur van de gemeentebesturen van Bergen en Schoorl vanaf 1970 vier jaar lang bespre kingen gevoerd met de oliemaatschappij Amoco over geschikte locaties om gas aan te boren en te winnen. Velen zullen zich deze tijd nog herinneren. Het comité 'gas- alarmhad zich spontaan opgericht en bestond uit een jurist (ikzelf), een geoloog, een botanicus en een arts. Met voldoening heb ik hieraan meegewerkt. We hebben met alle partijen goede compromissen kunnen sluiten, mede door respect voor eikaars standpunten. De gasboringen, aanvankelijk gepland op de Pirolavlakte, vonden uiteindelijk plaats aan het eind van de boulevard in Bergen aan Zee. De plaats van de gasfilterinstallatie aan het Noordhollands Kanaal met de daaraan verbonden voorwaarden zijn destijds zeer uitvoerig besproken. ons het lied helemaal uitzingen. Ontroerend! In het najaar van 1966 had ik met Anthony van Kampen schrijveren bur gemeester L. de Ruiter een bijeenkomst in de Rustende Jager; we bespraken onze verwachtingen over het jaar 2000. Anthony van Kampen voorzag een toene mende verloedering, burgemeester De Ruiter (met vooruitziende blik) doelde op een samengaan van gemeenten en ikzelf geloofde in de ontwikkeling van de elec- trische auto. "Hoe ziet u de toekomst van Bergen, samen met Egmond en Schoorl "Ikzelf voorzie geen voordelen. Het besturen wordt moeilijker, de raadsleden kennen straks hun eigen omgeving niet meer omdat het zo uitgebreid is. Welk raadslid kent Bergen dan nog zo goed zoals nu het geval is f" "Aan het eind van dit jaar heeft u al uw lopende zaken afgerond, wat bent u dan van plan te gaan doen?" Mr. Zeiler zegt glimlachtend: "Allereerst duik ik in de geschiedenis van Bergen, wat mijn grote interesse heeft. Ook wil ik mij verder bekwamen in de vreemde talen, ik ben er tenslotte tussen opgegroeid. Ik wens Mr. Zeiler een zeer boeiende tijd toe en hoop dat hij zelf nog eens een arti kel voor de Bergense Kroniek gaat schrij ven. "Welke gebeurtenissen hebben veel indruk op u gemaakt?" "Het bombardement op het vliegveld aan de Groeneweg op 10 mei 1940. Ik dacht toen, nu verandert er iets wezenlijks, het verleden komt nooit meer terug. Wij zul len nooit meer met dezelfde ogen naar de wereld kijken. Na mijn arrestatie kwamen wij met vierhonderd man voor appèl op de bin nenplaats in St. Michels-Gestel. Ineens begon iemand spontaan te zingen: 'Waar de blanke top der duinen'. Alle vierhon derd zongen mee en de bewakers lieten Menigmaal heeft mr. Zeiler de microfoon ter hand genomen voor een speech of om zijn denkbeelden naar voren te brengen foto uit 1981 door Trees Staarink-Bruinsma). 42

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 16