Trees Staarink - Bruinsma I Bergenaren vertellen over vroeger De heer Frits Zeiler is geboren in 1915 te Bergen aan Zee. Zijn vader C.F. Zeiler, naar wie de boulevard is vernoemd, trouwde in 1914 met mej. J.Th.G. van Aaken. Uit dit huwelijk zijn vier kinderen geboren, waarvan Frits Zeiler de oudste is. Zijn opleiding volgde hij aan de MULO in de Beemsterlaan en het Murmelliusgymnasium in Alkmaar. In 1936 rondde hij zijn rechtenstudie af in Amsterdam. Flierna volgde nog een studiejaar in New York. Mr. Zeiler vestigde zich in 1938 als advocaat in Alkmaar, maar bleef in Bergen wonen; hij heeft in vele plaatselijke commissies zitting gehad. Dit jaar zal hij zijn praktijk beëindigen. Nog niet eerder gepubliceerde luchtfoto van Hotel Nassau-Bergen, in 1927 clandestien gemaakt door een marineofficier. Op de voorgrond villa Ulysses, genoemd naar een schip dat in 1873 strandde. Rechts het plantsoentje met het borstbeeld van mevrouw Van Reenen-Völter. n zijn tussen veel groen verscholen huis zit ik met dc heer Zeiler aan de grote tafel bij het raam. Zijn armen over elkaar gevouwen en wat naar voren buigend (zijn karakteristieke houding) zegt hij: Wat wil je weten "Ik wil graag vragen stellen over uw ouders, jeugd, carrière en uw visie op de toekomst". Hij knikt, lijkt even na te den ken en begint dan met verve over zijn ouders te vertellen. "Het dorp Bergen aan Zee heeft veel aan mijn ouders te danken en ikzelf ook. Zij waren echte pioniers, omdat ze geen voorbeeld hadden toen zij het eerste hotel in Bergen aan Zee startten. Toen mijn vader in 1914 trouwde, had hij het hotel al enige jaren in bedrijf. Mijn moeder, van huis uit lerares, had bij haar komst helemaal geen hotelervaring, maar werkte zich heel snel in. Zij nam de volledige zorg voor de huishouding op zich en was met recht 'de onzichtbare hand' in het hotel. Toen het hotel in 1942 door de Duitsers gevorderd werd en ontruimd moest worden, hebben twintig vrijwilli gers het huisraad met Bello naar de hout schuur van Kroon aan de Kerkedijk ge bracht tot de herbouw plaats vond. Een jaar later, in 1943, werd het hotel op last van de Duitse bezetter gesloopt. Na het overlijden van mijn vader in 1944, heeft mijn moeder hotel Nassau- Bergen na de oorlog laten herbouwen, links van de Zeeweg. Het stond vroeger op de plaats waar nu het zee-aquarium is. Als kind ging ik vaak bij familie op vakantie, omdat mijn ouders dan weinig tijd voor ons hadden. Wij overwinterden in ons huis aan het Van Reenenpark, omdat we nog geen verwarming in Bergen aan Zee hadden het hotel was 's winters geslotenOnze 40

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 14