4 Namen noemen aan Zee Bronnen Regionaal Archief Alkmaar, Gemeente archief Bergen NH 1921-1969, inv. nrs. 116 en 117. -, Archief N.V. Bouw-Exploitatie- Maatschappij Bergen aan Zee (BEM). D.A.G. Buizer, Boeren in het duin, in: H. Jellema (red.): Bergen aan Zee, bad plaats sinds 1906, Schoorl, 1981. Bert Buizer, De strandvonderij in Bergen aan Zee vanaf 1906, in: Bergense Kroniek, november 1995, blz. 27. Bert Buizer en Frits David Zeiler, Oude namen en nieuwe straten aan zee, in: Bergense Kroniek, themanummer Bergen aan Zee 90 jaar, juni 1996, blz. 20. A.A. Veer, Kroniek van Bergen aan Zee 1906-1946, in: H. Jellema (red.) - Bergen aan Zee, badplaats sinds 1906. Schoorl 1981. Frits David Zeiler, Nollen, krochten, blin ken. Duintoponiemen tussen Wijk aan Zee en Camperduin, z. pl, (Castricum) 1995. Met dank aan A.A. Veer en F. Zeiler voor hun informatie en op- en aanmerkingen. A.K.P.F.R. van Hasselt, voorzitter van den Raad van Administratie H.IJ.S.M., 1893 - 1908. Vernoeming: Van Hasseltweg. (Uit: 100 jaar Spoorwegen in Nederland, Utrecht 1939). de straat noemen we de C.F.Zeilerboule- vard. Tot 2 januari 1946 heette deze gewoon Boulevard, maar op die datum besloot het college van B. W. - nu op voorstel van de VVV - deze naam in de huidige te wijzigen. Dit ter nagedachtenis aan de in 1944 overleden heer Zeiler van wege zijn grote verdiensten voor de ont wikkeling van de badplaats. Naar plant of dier vernoemd Gemeten naar de biodiversiteit van ons land (ca. 42 000 verschillende soorten organismen) zouden vele duizenden soor ten planten en dieren die een Nederlandse naam dragen, kunnen worden vernoemd, maar in ons dorp kennen we slechts twee voorbeelden. Naar een dier vernoemd is allereerst de pas in de jaren vijftig aange legde Fazantenlaan, uiteraard naar de algemeen voorkomende vogel, die in Noord-Europa ca. 200 jaar geleden ten behoeve van de jacht is uitgezet. Het is jammer dat de naam van deze weg niets weerspiegelt van de oorsprong van deze deels afgevlakte duinen aan de voet van het Russenduin, namelijk die van de oude kwekerij. Beschutting tegen de westenwind werd geleverd door elzen. Deze naam van Ir. J.A. Kalff, lid van de Directie H.IJ.S.M. 1913 - 1926. Vernoeming: Jacob Kalffweg. (Uit: 100 jaar Spoorwegen in Nederland, Utrecht 1939). een inheemse boomsoort leeft voort in de Elzenlaan. Aan de westzijde treffen we nog restanten aan de oorspronkelijke beplanting van deze soort, die op voedsel- arme, vochtige groeiplaatsen gedijt. Naar functie vernoemd De Kerkstraat zal als pad ontstaan zijn vanaf 1918, toen op 9 februari de eerste steen werd gelegd voor het kerkje, dat we nu als Vredeskerkje kennen. De weg tot het temidden van kleine duinen gelegen, rictgedekte kerkje werd in 1920 verbe terd. Het is overigens merkwaardig dat er binnen één gemeente twee straten met dezelfde naam liggen. Die andere is de oudste: in Bergen-Binnen leidt deze van uit het zuidoosten naar de Ruïnekerk. De brievenbesteller kent het verschil wel, zeker met de postcode, maar bezoekers vergissen zich regelmatig. Is een naams verandering in Vrcdeskcrkstraat niet iets om aan te denken? Overigens is de Kerk straat de enige straat die is gehandhaafd; na de oorlog zijn alle andere straten ver anderd in weg met uitzondering van de Julianalaan (die in 1909 Julianaweg heet te). Een tweede weg die naar functie is vernoemd is de Parkweg. Vanaf de begin- Jhr.Mr. W.F. van der Wijck, voorzitter van den Raad van Administratie H.IJ.S.M. 1908 - 1913. Vernoeming: Van der Wijckplein. (Uit: 100 jaar Spoorwegen in Nederland, Utrecht 1939).

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 12