Namen noemen aan Zee Bert Buizer en Frits David Zeiler Over de achtergrond van straatnamen in Bergen aan Zee •J ergen aan Zee is maar klein; er zijn dus maar weinig straten en pleinen te benoemen. De gemeenteraad kent de namen toe en vaak volgt zij daarbij voor stellen, zoals blijkt uit de inleiding. In de eerste levensfase van Bergen aan Zee tot aan de Tweede Wereldoorlog was het vooral de familie Van Reenen die de namen voorstelde. Ook de naoorlogse benoemingen zijn afkomstig van de Bouw-Exploitatie-Maatschappij Bergen aan Zee, de werkmaatschappij van de Van Reenens. Op grond van kaartmateriaal en gemeenteraadsbesluiten is het vrij eenvou dig om de benoemingen te dateren, waar bij moet worden aangetekend dat de wegen in Bergen aan Zee in de vroegste periode zogenaamde 'eigen wegen' waren en niet onder de verantwoordelijkheid van gemeente of provincie vielen. De vernoemingen Evenals in tal van andere gemeenten is het niet moeilijk om ook in Bergen aan Zee categorieën van namen te onderscheiden. Vanwege de kleinschaligheid van het dorp heeft dit echter niet geleid tot echte vogel-, bomen-, schilders- en zeeheldenwij ken, om maar wat voorbeelden te noemen. We kunnen de volgende categorieën - ook al omvatten deze soms maar één naam - onderscheiden: namen van personen, namen van planten en dieren, namen naar functie en namen ontleend aan in de om geving voorkomende veldnamen diver sen. In deze volgorde willen we de ach tergronden van de straatnamen eens langs lopen. Naar personen vernoemd De Baan van Ravenhorst is vernoemd naar Mees Ravenhorst, die vanaf 1907 met zijn vrouw Neeltje de eerste vaste bewo ner van het dorp was.'Baan' slaat op het voormalige rangeer- en stationsterrein van de tramverbinding met Bergen. De Bakhuisduintjes tussen Julianalaan en Witteweg, oorspronkelijk de lage duintjes van het zuidwestelijke deel van het Engelse Park, zijn naar Albert Willem Bakhuis vernoemd. Onder zijn toezicht kwamen onder andere het Parnassiapark en de uitvoering van het stratenplan tot stand. Het Dal van Haasbroek - de duinvallei omsloten door de Julianalaan, de Rehbock- weg en de C.F. Zeilerboulevard - ontleent zijn naam aan Dirk Haasbroek, boekhou der in dienst van de N.V.Bouw-Exploita- tie-Maatschappij Bergen aan Zee (BEM). Nog niet zo lang geleden werden de schrijvers van dit artikel benaderd om suggesties aan te dragen voor drie nieuwe straatnamen in Bergen aan Zee. Immers, de uitvoering van het bestemmingsplan 'Engelse Park en omgeving' bracht de aanleg van deze nieuwe straten met zich mee. Je moet dan nadenken over zaken zoals herkenbaarheid, karakter en achter grond van straatnamen. Inmiddels zijn ze al een beetje ingeburgerd: de Baan van Ravenhorst, de Bakhuisduintjes en het Dal van Haasbroek. De keuze van deze namen is verantwoord in het themanummer 'Bergen aan Zee 90 jaar' van de Bergense Kroniek, juni 1996. Thans volgt een over zicht van 'namen aan Zee'. 13 juli 1948: Nan Zeiler Itoen nog Lenietje) opent de C.F. Zeilerboulevard geassisteerd door haar moeder, burgemeester Huygens en mevrouw Schuddeboom (coll. F.Zeiler, Bergen). De realisatie van de tramverbinding met het achterland - in 1909 - was voor de stichters van Bergen aan Zee een absoluut hoogtepunt. Dit uit zich onder andere in de vernoeming van maar liefst drie direc tieleden van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. A.K.P.F.R. van Hasselt (voorzitter van de raad van admi nistratie, 1893-1908), ir. J.A. Kalff (direc tielid 1913-1916, daarvóór lid van de raad van administratie; lid van de raad van toe zicht van de BEM) en jhr.mr. W.F. van der Wijck (voorzitter van voornoemde raad, 1908-1913) vielen de eer te beurt zich vernoemd te zien in twee wegen en een plein. Drie vertegenwoordigers van het bankwezen, die een prominente rol speel den in de BEM, kregen eveneens een straat toebedeeld: mr. D.H.W. Patijn (bestuurslid BEM) en de heren Rehbock en Verspyck. De Julianalaan is vernoemd naar prin ses Juliana (30 april 1909); tevens schon ken de heer en mevrouw Van Reenen een stuk duinterrein aan koningin Wilhelmina voor de eventuele bouw van een villa te Bergen aan Zee. Ter plaatse verrees pas veel later het flatgebouw 'Julianaduin'. Pier Pander (1864-1919) was een neo- classisistisch kunstenaar, wiens nalaten schap berust in het naar hem vernoemde museum in Leeuwarden. Het feit dat hij de eerste Nederlandse badgast was, vorm de de aanleiding om een straat naar hem te vernoemen. Overigens kan dit feit niet worden bevestigd door bronnenstudie. Daaruit blijkt (Verslagenboek 1, archief BEM) dat mevrouw Quarles van Ufford uit Maarssen de eerste badgast zou zijn geweest. De Paulineweg, die vóór de Tweede Wereldoorlog voor het gedeelte Zeeweg - Parkweg de naam Van Edenstraat droeg, is de enige straat in Bergen aan Zee die naar een lid van de familie Van Reenen is vernoemd. Op 5 oktober 1867 werd als zevende kind - er volgden er nog vijf - 'op Westdorp' geboren Pauline Johanna, dochter van mr. Jan Jacob Henricus van Reenen (van beroep 'grondeigenaar') en Wilhelmina Jacoba Rendorp. Op 3 janu ari 1904 doen Jacob van Reenen en Joachim van Reenen aangifte van het daags daarvoor overlijden van Pauline Johanna 'in den ouderdom van zesender tig jaren'. Ze woonde op het moment van overlijden in bij Jacob van Reenen en Maric Völter op Huize Kranenburgh. Als laatste naar een persoon vernoem- 37

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 11