Terugblik op het badseizoen 1938 Herman Roos De familievennootschap BEM was een zeer veelzijdige onderneming, die aanvan kelijk eigenaresse was van alle grond in Bergen aan Zee. Ze verkocht percelen bouwgrond aan hen die belangstelling hadden en dan ook nog 'goedgekeurd' werden. Ook liet ze woningen bouwen ten behoeve van het eigen bedrijf om medewerkers onder te brengen, terwijl andere werden verhuurd of verpacht, bij voorbeeld het postkantoor annex woning, het Parkhuis en de dubbele woningen aan de Kerkstraat, de Verspijckweg en de Witteweg. De BEM exploiteerde het strandbe- drijf, beheerde het Parnassiapark en ver pachtte de rijwielstalling aan het eind van de boulevard, drie van de vier loodsen aan de Witteweg en de autoparkeerplaatsen aan de Zeeweg-Van Hasseltstraat. Strand, park en parkeerplaatsen Men kon op verschillende manieren van het strand gebruik maken respectievelijk genieten. Er was een koetsenbad, een ten- tenstrand, een zonnebad met loods voor de kledingkistjes en een stoelcnstrand. Dit alles stond onder toezicht van het BEM- personeel, waar bij ieder onderdeel wel een persoon met de naam Schotten was. In het uitgebreide jaarverslag over 1938 wordt ook vermeld dat van de wc op het koetsenbad door 534 personen gebruik werd gemaakt. Het tarief was vijf Dit artikel neemt u zestig jaar terug in de tijd. Het jaar 1938 was het laatste 'gewone' jaar, niet alleen voor het kust- dorpje, maar voor alles en iedereen. Immers, een jaar later, op 23 augustus 1939, brak de oorlog uit tussen Duitsland enerzijds en Polen, Engeland en Frankrijk anderzijds. En de volgende dag werden alle hotels en pensions ontruimd. Daarna werd het nooit meer zoals het was geweest... Bergen aan Zee, in 1905 nog een onbekende vlek op de landkaart, was 33 jaar later een badplaats bekend in bin nen- en buitenland. We zullen een aantal van haar kenmerken weergeven. Ten eerste de alom tegenwoordige NV Bouw- Exploitatie-Maatschappij Bergen aan Zee (BEM), vervolgens de zomergasten, de vaste bewoners en enkele gevariëerde gebeurtenissen. cent per persoon. De opbrengst was der halve 26,70. Hier gingen dan de onkos ten voor het closetpapier, zijnde 1,16, nog af, zodat het voordelig saldo 25,54 bedroeg. In het Parnassiapark waren het de tennisbanen die bij de BEM geld in het laadje brachten. In de maand augustus werden er de jaarlijkse wedstrijden ge houden, waarbij verschillende prijzen beschikbaar werden gesteld. Dit alles werd nauwkeurig bijgehouden door Dirk Haasbroek, boekhouder bij uitstek. Iedere tennisbal werd verantwoord, want de oude ballen konden verkocht worden, en dat bracht toch maar mooi 1,20 op. Dit had zelfs nog meer kunnen zijn omdat we 's avonds de ballen zochten die in de bosjes verzeild waren geraakt, en die wer den dan tot goede buit verklaard. Het croquetspel in het park was minder pop ulair: de opbrengst van het hele jaar was slechts 15,35. Het onderhoud van de tennisbanen en de rest van het Parnassia park was in handen van Jan Bruin uit Bergcn-Binnen, die, als we wel eens te uitbundig met ons spel waren geweest, dreigde met een bekattering. De avond diensten van de tennisbanen werden (natuurlijk) waargenomen door Cor Schotten sr. of door zijn zoons. De woning in het Parnassiapark werd ook aan gasten verhuurd; het zogenaam de theezaaltje apart aan Neeltje Min uit Dirk Haasbroek op weg naar huis in de Kerk straat. Links op de foto hotel Prins Maurits (foto: collectie Herman Roos). f- 27

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 5