Grondvergadering onderdeel van een kiesdistrict. Grondwet constitutie of staatsregeling. Halve brigade (demi-brigade) legereenheid ter grootte van een regiment, waarin zowel soldaten uit het oude leger als soldaten van de nieuwe Nationale Garde waren opgenomen, een en ander ter voorkoming van het voortbestaan van regimenten met royalistische sympathieën. Infanterie voetvolk (in het leger). Inkwartiering gedwongen huisvesting van militairen bij burgers. Jagers licht bewapende infanterie. Koninkrijk Holland de Nederlandse Staat (1806-1810) onder koning Lodewijk Napoleon, broer van de Franse keizer Napoleon. Marketenster vrouw die met legertroepen meetrok en aan de manschappen eet- en drinkwaren verkocht. Missive officieel schrijven, dienstbrief. Moderaten gematigden, staande tussen Unitariërs en Federalisten. Municipaliteit gekozen patriottisch dorpsbestuur. Musket lontgeweer. Nationale Garde volksleger, gevormd door mobilisatie van weerbare mannen uit de bevolking. Nationale Vergadering hoogste regeringslichaam met gekozen leden, ingesteld in 1796. Oligarchie regering van enkele aanzienlijke/adellijke families. Oranjegezinden/orangisten aanhangers van het Huis van Oranje (stadhouder Willem V). Oude republiek de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Patriot politieke tegenstander van stadhouder Willem V, respectievelijk het Huis van Oranje. Pondgaarder ontvanger van de verponding (belasting), zie ook Schot. Provisionele representanten voorlopige vertegenwoordigers. Regentenheerschappij politieke macht van enkele aanzienlijke families, zie ook Aristocratie en Oligarchie. Regiment grootste organieke eenheid van één wapenonderdeel in het leger. Rekwisities vorderingen van eigendommen ten behoeve van het leger. Representant vertegenwoordiger. Resolutie besluit van een overheid of van een vergadering. Schot dorpsbelasting, zie ook Pondgaarder. Schout hoofd van het gerecht en van de politie. Slechten vlak maken, slopen. Staatsregeling constitutie of grondwet. Stadhouderschap ('stad' in de betekenis van plaats) plaats bekleder, ambt waarin de Oranjes onder het gezag van de Staten Generaal functio neerden in het staatsbestel. Staten Generaal vertegenwoordigers uit de gewesten die gezamenlijk het bestuur vormden van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Tiërceren tot een derde verminderen. Unitariërs voorstanders van een gecentraliseerd regeringsstelsel. Verpondingsregister/-kohier register waarin de op onroerend goed geheven belastingen werden vastgelegd, zie ook Pondgaarder en Schot. Volkssoevereiniteit de leer dat alle machten in de staat hun gezag aan het volk ontlenen. 57

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 57