Woordenlijst Aristocratie regering gevormd door aanzienlijke families. Artillerie geschut en bedieningspersoneel daarvoor. Baljuw ambtenaar die belast was met de hoge of criminele rechtspraak. Werd benoemd door de Heer van Bergen. Bataafse Republiek Nederlandse Staat vanaf de ondergang van de Republiek der Verenigde Nederlanden (1795) tot de stichting van het Koninkrijk Holland (1806). Bataafse revolutie staatkundige omwenteling waarbij Stadhouder Willem V naar Engeland vlucht en in het gehele land patriottische besturen aan de macht komen. Bataven burgers van de Bataafse Republiek. Bataljon deel van een regiment, onderverdeeld in compagnieën. Batterij artillerie-afdeling, bestaande uit enige vuurmonden met manschappen, paarden, munitiewagens en dergelijke. Biersteker groothandelaar in bier. Brigade legerafdeling bestaande uit enige (meestal twee) regimenten. Bureaucratie heerschappij van de ambtenaren, het star vasthouden aan ambtelijke maatstaven. Burgersociëteit groep patriotse burgers, tussen 1795 en 1798 toezicht houdend op het beleid van de municipaliteit en daar invloed op uit oefenend. Cathechismus leerboek waarin de leer van de kerk in vraag en antwoord wordt uiteengezet. Cavalerie ruiterij. Charge aanval door de ruiterij. Chirurgijn heelmeester. Compagnie onderafdeling van een bataljon onder leiding van een kapitein. Conscriptie verplichte inschrijving en loting voor de krij gsdienst. Constituerende Vergadering Nationale vertegenwoordiging die op 17 maart 1798 de ontwerp-grondwet goedkeurde. Constitutie grondwet of staatsregeling. Continentaal stelsel stelsel van maatregelen door Napoleon ingevoerd om het vasteland voor Engelands handel te sluiten. Departementaal bestuur bestuur van het departement (gewest) vol gens dc in de grondwet van 1798 vastge stelde grenzen. Bergen viel onder het departement van Texel, dat zijn zetel in Alkmaar had. Detachement afdeling of groep soldaten voor een bijzondere taak afgezonderd van hun eenheid. Didactisch onderwijzend. Dominantie overheersing. Eskadron ruiterafdeling van ongeveer 150 man. Federalisten voorstanders van een federatieve staats structuur, degenen die in de Nationale Vergadering de historische gewestelijke zelfstandigheid wilden handhaven. Franse tijd periode van de val van de Republiek (1795) tot de komst van koning Willem I (1813), te verdelen in de Bataafse tijd (1795-1806), het Koninkrijk Holland (1806-1810) en inlijving bij Frankrijk (1810-1813). Gecommitteerde gemachtigde, lasthebber. 56

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 56