6% X— Onheil over Bergen Z^r het verder. Maar ook de schaden aan hui zen en boerderijen is enorm. Totaal wordt een bedrag van 134.256.15.4 geïn ventariseerd. Op 12 november bevestigt het Departementaal Bestuur van Texel de ontvangst van deze opgaven. Op 10 december 1799 geeft de Agent van Oorlog een 'Bestek en Conditiën' uit voor het aanbesteden van de leverantie van vlees tot onderhoud van de Bataafse troepen. De aannemer moet beloven en zich verbinden voor een tijd van 4 maan den (1 december 1799-31 maart 1800) om de brief dat alle leveranciers van hooi en stro en andere benodigdheden betaald zullen worden. Op 27 december 1799 stuurt het Departementaal Bestuur van Texel een brief met de vraag wie wagens en paarden hebben geleverd en wie als voerlieden dienst hebben gedaan. Er moet een lijst worden opgemaakt door de municipali- teit, die als volgt moet worden ingevuld: a) Wie zijn gerekwireerd? b) Naam eigenaar en de voerman die gereden heeft. Op deze wijze werd op 19 september 1799 de dood van Reinier Groot te boek gesteld. (Doop, Trouw- en Begraafboeken Bergen, inv.nr. 17). te zorgen voor generale leverantie van vlees. Het vlees, van koe of os van prima kwaliteit en met vet 'doorwassen', moet één dag van tevoren geslacht zijn en aan de balk hangen. Wie in Bergen de 'aanne mer' is, is in de archieven niet terugge vonden. Een lichtpuntje aan de horizon? In een brief van 16 december 1799 geeft het Departementaal Bestuur van Texel opdracht de nog aanwezige stukken geschut in de gemeente te slechten, en dit op kosten van het land. Tevens vermeldt c) Datum vertrek, terugkomst (of vermist, of onbruikbaar, of dood achtergelaten zijn in dienst van het land). Verder is er een voorgedrukte lijst bijgesloten met als titel 'Voor 't land' waarop de verloren geraakte paarden en wagens moeten wor den ingevuld. Voor 1 wagen kan de eige naar 35.-.- declareren en voor 1 paard f50.-.-. Het is evenwel bedroevend gesteld met betalingen aan de Bergenaren. Nog op 20 augustus 1801 wordt er geschreven over het verloren gegane hooi en stro. 18 Boeren uit Oostdorp geven op dat er 46

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 46