Metalen knoopje van de 42e halve brigade. Deze brigade neemt op 19 september 1799 generaal Herman in Bergen gevangen. Doorsnee 2,4 cm. Privébezit. 2 oktober al gevlucht zijn naar onder meer Wijk aan Zee. Op 6 oktober, in de slag bij Castricum, verslaan echter de Fransen en Bataven het invasieleger. Met deze overwinning is de strijd definitief beslist en de Engels-Russische inval tot een triest eind gebracht. Vier Bergenaren gedood vanwege oorlogshandelingen In de middag van 19 september 1799 doodt een Russische soldaat de 18-jarige Reinier Groot, zoon van Klaas Groot, boer op Zanegeest. Omdat Reinier wei gert spullen af te geven steekt de soldaat hem met zijn lange bajonet. Hij overlijdt ter plekke en wordt diezelfde dag nog, zonder kist, begraven op cén van de akkers van Zanegeest. Op 19 september 1799 overlijdt in de Kerkbuurt de schoenmaker Tijmen Schipper aan zijn opgelopen verwondin gen. Enkele Bergenaren vragen aan de Franse generaal Gouvion om een lijkkist. In alle stilte wordt hij op 20 september op het kerkhof van de Ruïnekerk begraven. Enige tijd later, op 28 oktober, over lijdt de 16-jarige Jan Dheu aan een schot wond door een Franse soldaat. Met twee jongere broertjes aan de hand was hij op de vlucht geslagen voor een groepje Franse soldaten die hem aan huis op Oostdorp lastig vielen. Vlak bij de Viaanse molen werd hij neergeschoten en naderhand ook daar begraven. Tenslotte overlijdt op 10 november 1799 Klaas Groot, vader van Reinier, aan ver wondingen opgelopen door kanonsvuur op 19 september. Elij wordt eveneens bij de boerderij begraven. Nasleep van de oorlogshandelingen In de vergadering van de municipaliteit van 6 november 1799 wordt een schrijven van het Departementaal Bestuur van Texel van 25 oktober 1799 behandeld. Volgens dit schrijven moet de municipali teit opgave doen van het gehouden ge drag, zoo door de Russische als Engelsche roversbenden, binnen hun lieder gemeente'. In totaal 184 burgers geven aan de municipaliteit op wat gestolen, verbrand of vernietigd is. Bij Isaac Godijn betreft dit: 1 paard, 4 lakens, 3 kussenslopen en 1 boek met zilveren sloten. De lijst van Cornelis Jonker is iets uitgebreider: 2 melkkoeien, 1 nuchter kalf, 1 vet kalf, 1 mest kalf, 4 vette varkens, 1 zeug met 9 biggen, 1 paard, 4 hanen, 2 oude hanen, 17 a 19 ganzen, 1 wagen, 2 bedden, 2 matrassen openge sneden, 8 slopen en 7 lakens. En zo gaat Luitenant-generaal Sir Ralph Abercrombie, bevel hebber van de Engelse landstrijd krachten in Noord- Holland. Foto Rijksprentenkabinet, Amsterdam). Generaal Guillaume Brune, opperbevel hebber van de Franse en Bataafse troepen in Noord-Holland. (Rijksprentenkabinet, Amsterdam).

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 45