Onheil over Bergen 'Het gevangen neemen van den Russischen Generaal en Chef Herman, in het Bosch te Bergen in Noordholland, op den 19e September van het jaar 1799'. Generaal Herman is gezeten op het paard. Op de voorgrond het bedreigen van zijn plaatsvervanger Scherebzov. Ets door J.E. Marcus naar D. Langendijk, 1800. Foto Gemeente Archief Alkmaar). De plaatsvervanger van generaal Herman, generaal Scherebzov, sneuvelt en generaal Essen vecht zich met de overgebleven Russen en Engelsen door het kordon van de Franse generaal Rostollant, zonder ammunitie met sabels, geweerkolven en de bajonet op het geweer. Na de hergroe pering nemen de Russen en Engelsen de wijk richting de Zijpe. Een tweede aanval Pas op 2 oktober vallen de Russen en Engelsen opnieuw aan en met meer suc ces. Zo'n 22.000 soldaten gaan op weg naar Bergen en Egmond aan Zee. Deze tweede aanval wordt vooral in de duinen tussen de Franschman en de zee en op het strand tussen Bergen en Egmond aan Zee uitgevochten. Deze slag in de duinen is minder bekend dan die bij Bergen (19 september) en Castricum (6 oktober) omdat de Fransen en Bataven deze niet als een overwinning kunnen boekstaven. De slag is heviger dan de slag bij Bergen. Men schat dat er 3000, vooral Russen, gevallen en begraven zijn op de hoogte van het huidige Russenduin. De Fransen en Bataven voeren nog één keer een charge uit. Maar onder zwaar vuur van musketten en geschut worden ze tenslotte verslagen en uit hun laatste stel lingen verdreven. Om 3 uur 's middags nemen de Engelsen en Russen de hele duinenrij van Bergen tot aan de zee in bezit. Op hetzelfde moment staan op het strand twee legers tegenover elkaar. Aan de ene kant vooral Engelsen onder aan voering van luitenant-generaal Sir Ralph Abercrombie en aan de andere kant de Fransen en Bataven onder bevel van gene raal Vandamme. Aan beide zijden leveren cavalerie en infanterie slag tot zonsonder gang. Aan de Franse kant vechten zo'n 15.000 Fransen en 10.000 Bataven. Geschat wordt dat aan Frans/Bataafse zijde 3000 militairen sneuvelen, 300 wor den er gevangen genomen en 7 stukken geschut komen in handen van de Engelsen. Aan Engelse zijde sneuvelen 1600 man, de Russen verliezen 600 man. De volgende dag, 3 oktober, trekt het Engels-Russische leger verder en neemt Egmond aan Zee en Egmond aan de Hoef in, alwaar de Fransen en Bataven op

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 44