over het slechte gedrag van de Franse troepen. 'De Trouppes leven alhier niet als onse Bondgenooten en Vrienden, maar volstrekt als off dezelve als Vijanden hier verschenen zijn'. Ook worden de leden van de municipaliteit voortdurend bele digd. Koeien en schapen worden geroofd, geslacht en opgegeten. De militairen ste len van alles (geld, goud, zilver), kasten worden opengebroken. Ook drank en inboedel zijn niet veilig. Dezelfde dag stuurt het Departemen taal Bestuur van Texel de municipaliteit een schriftelijk antwoord waarin een en ander wordt bevestigd. Toegezegd wordt tevens dat deze klachten zullen worden doorgegeven, met verzoek om actie, aan het bewind van de Bataafse Republiek en aan generaal Brune. Deze brief komt op 18 september aan en wordt nog dezelfde dag besproken in de gebruikelijke verga dering tussen 19.00 en 21.00 uur. De strijd op 19 september Deze beschrijving van het verloop van de strijd beperkt zich tot wat er in Bergen voorvalt. De aanval op Bergen wordt uit gevoerd door de zogenaamde rechter colonne, bestaande uit 9000 Russen (8 bataljons infanterie, een eskadron lichte dragonders, 400 jagers, 20 kozakken) als mede 2500 Engelsen (een bataljon infante rie en 2 eskadrons lichte dragonders). Deze rechter colonne staat onder bevel van de Russische generaal Herman. In Bergen zijn op dat moment 1929 militai ren ingekwartierd, Fransen en Bataven (Nederlanders). De Russisch/Britse krijgsmacht krijgt als opdracht tussen de kust en de Alk- maardervaart (het huidige Noord-Hol lands Kanaal) zuidwaarts te trekken met als einddoel van die dag Bergen in te nemen. Het tijdstip van de aanval is vast gesteld op 4 uur 's morgens. De Russische eenheden zetten echter al om 3 uur de aanval in langs de Slaperdijk bij Hargen. In het donker rukken ze snel op, maar de uiterst slechte coördinatie van de bevel hebbers en het te grote 'enthousiasme' bij de Russische legereenheden veroorzaakt een complete chaos. Door eigen vuur sneuvelen binnen korte tijd tientallen sol daten en raken er eveneens tientallen gewond. Om 4 uur, de afgesproken tijd, rukken de Engelsen op. De Russische colonne vecht al een uur aan één zijde ongedekt. Ondanks zware verliezen worden de dor pen Groet en Schoorl ingenomen. De Fransen en Bataven trekken zich terug op Bergen en Alkmaar. Tegen 8 uur wordt Bergen ingenomen. De Fransen en Bataven zoeken een goed heenkomen in de bossen rondom het Oude Hof, bij de Buerweg en het Bergerbos. De Russische soldaten plunderen het dorp; geen huis is veilig. Ook het Franse oorlogsmagazijn (de huidige winkel van de firma Geerts) met zijn voorraden, waaronder wijn en sterke drank, is een dankbare prooi. De Russen verzuimen, door de verwarring van de diverse leger onderdelen en het drankmisbruik, een adequate verdediging op te zetten. De Franse opperbevelhebber, generaal Guillaume Brune, laat vanuit Alkmaar, Koedijk en Egmond versterkingen naar Bergen opmarcheren. Die bestaan uit drie Franse halve brigades, een Bataafse halve brigade en een regiment huzaren. Samen met de in de vroege ochtend gevluchte Fransen en Bataven worden de Russen en Engelsen door verwarring en gebrek aan munitie alsnog verslagen. Legeraanvoerder generaal Herman wordt met zo'n 1275 soldaten gevangen genomen. De overige Russen en Engelsen vluchten hals over kop richting duinen en bossen. Door deze onverhoedse tegenaanval zijn er ruim 1800 doden en vermisten onder de Russen en Engelsen te betreuren. 'De bataille van Bergen den 19 September 1799'. De strijd tussen ener zijds Engelse en Russische troepen en anderzijds Franse en Bataafse troepen. Op de achtergrond in het midden de Ruïnekerk. Ets door C. Brouwer naar J.A. Langendijk, 1800. Foto Gemeente Archief Alkmaar). 1111 ifcsBSwsB»*.- 43

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 43