Onheil over Bergen klinkende namen, zien we hierbij de vol gende aantallen ingekwartierde militairen: 't Schoolhuis: 1 officier en 56 manschappen L. Bijwaard: 2 officieren en 34 manschap pen C. Kager: 2 officieren en 34 manschappen P. Gootjes: 2 officieren en 9 manschappen D. Houtkooper: 2 officieren en 35 man schappen G. Blom: 1 officier en 15 manschappen R.k. (schuil)kerk; pastoor T. van Stavelen: 3 officieren en 90 manschappen P. Winder: 2 officieren en 30 manschappen C. Mooij: 2 officieren en 13 manschappen Gereformeerde kerk (Ruïnekerk) 2e en 3e comp./225 manschappen P. Blaauw: 1 officier en 42 manschappen De Manege (Zwarte Schuur) 225 man schappen Het Hof (Oude Hof): 6 officieren Vorderingen Naast inkwartiering moeten de burgers op last van de commandant van Oorlog ook allerlei leveranties doen. Bijlen, scheppen, hooivorken en andere gebruiksvoorwerpen waarmee verdedi gingswerken kunnen worden opgewor pen. Bijna iedere inwoner wordt verplicht allerlei gereedschap in te leveren en wel op het kerkhof van de Ruïnekerk. Dit alles wordt weer bijgehouden (van 9 t/rn 18 september) door de municipaliteit. Hieronder een greep uit dit overzicht: J. de Boer: 1 bijl J. Hoebc: 1 hooivork, 1 schep, 1 mes G. Tegel: 1 schep, 1 hooivork, 1 bijl, 1 hakmes K. Schotten: 2 scheppen J. Winder: 1 bijl, 1 schep H. Kager: 1 schep, 1 hooivork, 1 hakmes P. Duin: 1 schep, 1 hakmes D. Plint: 1 schep Maar er zijn ook andere zaken nodig. Zo levert Jan Winder 900 takkenbossen voor borstweringen. Van 25 augustus t/m 11 september leveren de Bergense inwoners aan troepen ook nog 10.000 bossen stro, 40.000 ponden hooi, 250 broden en 7 zak ken haver. Zelfs jenever moet worden geleverd aan de Franse troepen. Zo leve ren Frans de Wit en Joost Campes elk 10 pinten jenever op 12 september. 26 Hakmessen en 6 bijlen worden door de bevolking ingeleverd op 13 september. Op 14 september zijn er ketels nodig; onder anderen schout Ivangh en Aric Oldenburg leveren elk écn ketel. Dezelfde dag leent kapitein Hopbergen voor twee dagen 12 bijlen. De municipaliteit schrijft hiervoor een re^u uit. Tijmen Schipper ontvangt een kwitantie voor het uitlenen van cén ketel. Hilgond Schouten levert kaarsen. Tenslotte komt op 15 september een order van de commandant van Oorlog om alle nog beschikbare paarden en wagens af te geven. Soldaten ontvreemden écn ketel van Dirk Slikker en twee ketels van Gerrit Kramer. Willem Leven uit Schoorldam levert hout aan de kanon niers. Cornelis Mooij dient een klacht in bij de municipaliteit vanwege het feit dat zijn dochter door een marketenster op het hoofd is geslagen. Er worden 8 geweren, die in bezit waren van burgers, bij de commandant van Oorlog ingeleverd. Kapitein Hopbergen levert bij de munici paliteit de 12 geleende bijlen weer in. Wederom worden er 12 hakmessen door de burgerij ingeleverd. Pieter Dirkszoon levert ook kaarsen. Op 16 september leent de rijdende artillerie 2 scheppen, 1 bijl en 1 hakmes. De municipaliteit schrijft hier een rc§u voor uit. Nog steeds worden er paarden en wagens gevorderd. Hilgond Schouten levert weer kaarsen. De rijdende artillerie leent 3 scheppen en 1 bijl, wederom wordt een recu uitgeschreven. Jan Mooij moet met een wagen en twee paarden stro rijden. Een compagnie geeft 1 ketel terug. Klaas Schotten levert 1 ketel in. Cornelis Henneman levert ook kaarsen. Jan Mooij verzoekt op 18 september om de 40 grenadiers van hem af te lossen. J. Vrasdonk krijgt inkwartiering van 2 sol daten en 2 wasvrouwen. Tientallen inwoners moeten ook nog eens wagens en paarden leveren ten behoeve van het transport van militairen en allerhande goederen. Vanaf 12 september moeten onder anderen de volgende inwoners als men ners het Frans-Bataafse leger bijstaan: Jan Zoon met 1 wagen en 2 paarden Cornelis Schouten met 1 wagen en 2 paarden Ide Min met 1 wagen en 2 paarden Aric Roosloot met 1 wagen en 2 paarden Pieter Huizen met 1 wagen en 2 paarden Franse militairen; bevrijders als plunderaars Op 13 september 1799, dus nog vóór de gevechten in Bergen, verstuurt de munici paliteit twee brieven, getekend door J. Ivangh. Eén naar generaal Brune in Alkmaar en één naar liet Departementaal Bestuur van Texel, in die dagen gezeteld in Haarlem, waarin beklag wordt gedaan

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 42